Peta Fijakerijada u Novim Kozarcima
Danas je na imanju „Lisović“ u Novim Kozarcima održana peta po redu Fijakerijada, u organizaciji Sportskog udruženja „Zelenac“ iz ovog sela. Manifestacija je okupila učesnike iz severnog i južnog Banata, koji su se nadmetali u četiri discipline: jednopreg, dvopreg, tropreg i četvoropreg. U svakoj disciplini nagrađena su prva tri mesta, a pehari su dodeljeni i vlasnicima najlepše kobile i pastuva.
Na današnjoj Fijakerijadi bilo je oko 40 učesnika, a takmičari su prikazali veliku ljubav, privrženost i pažnju prema ovim plemenitim životinjama. Novokozarčani su i ovog leta uspeli da organizuju smotru konja i zaprega:
–Osim takmičenja u četiri discipline: jednopreg, dvopreg, tropreg i četvoropreg, imamo i vožnju najmlađih kategorija, a tu su i jahači. Jedan od ciljeva ove manifestacije je i da deci i mladima pokažemo koliko je ovo lep sport i da slobodno vreme mogu da provedu u jahanju i vožnji fijakera – rekao je Miodrag Bogojević, predsednik Sportskog udruženja „Zelenac“.
Manifestaciju je podržala lokalna smaouprava, koja posebnu pažnju posvećuje izdvajanju sredstava za seoske manifestacije, neophodne za podizanje kvaliteta života meštana u ruralnim područjima. Petoj Fijakerijadi prisustvovala je i zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski:
–Ova lepa manifestacija zaista ima potencijala da postane tradicionalna, i svi ćemo se potruditi da to tako i bude. Fijakerijada u Novim Kozarcima promoviše konjički sport, a atmosfera je veoma lepa i pozitivna. Ono što je meni lično najupečatljivije i najlepše je ta ljubav između čoveka i ove plemenite životinje – rekla je Jakšić Kiurski.