ADZNM „Gusle“ po 22. put organizuje FENOK i Etno-kamp
Akademsko društvo za negovanje muzike „Gusle“ naredne sedmice po 22. put organizovaće Međunarodni festival narodnih orkestara „FENOK“, koji će biti održan u dvorištu Narodnog muzeja od 25. do 30. jula, kao i Etno-kamp, koji će okupiti srednjoškolce i studente iz Subotice, Sombora, Novog Sada, Beograda, Banjaluke, Temišvara i Kikinde. Koncerti u okviru Festivala biće svake večeri od 20 časova, a ulaz je slobodan.
Na Međunarodnom festivalu narodnih orkestara tokom više od dve decenije nastupilo je oko 150 ansambala iz 14 zemalja. Tokom dvadesetjednogodišnjeg trajanja, ovaj festival je obogaćen i nekim novim formama i muzičkim žanrovima. Ovogodišnji FENOK trajaće 6 dana, a počinje u utorak, 25. jula:
–Imaćemo goste iz Bugarske, Turske, Rumunije, Poljske i Bosne i Hercegovine, a učestvovaće i više ansambala iz Srbije. Festival će u utorak biti otvoren odličnim folklornim koncertom, a u gostima će nam biti jedan od najboljih igračkih ansambala u zemlji „Vila“ iz Novog Sada, koji će nastupiti zajedno sa našim ansamblom narodnih pesama i igara. Te prve večeri nastupiće i orkestar „Đerđevden“ iz Bugarske, kao i najveća mlada zvezda bugarske narodne muzike Petja Panova. U sredu će na programu biti vokalni koncert pevačke grupe Etno-kampa, a nastupiće i orkestri iz Bugarske i Srbije, u četvrtak će se predstavii orkestri iz Beograda i Temišvara, kao i ansambl iz Turske. U petak će nastupiti tamburaši iz Rumunije i poljski vokalni kvartet, u subotu će na programu biti turska i poljska narodna muzika, a nastupiće i tenor Saša Petrović. U nedelju će tradicionalno biti održan pop rok koncert ansambla moderne muzike „Word up“ – rekao je Zoran Petrović, direktor „Gusala“.
ADZNM „Gusle“ od 2002. godine u kontinuitetu uspešno organizuje i Etno-kamp, koji predstavlja svojevrsnu i, na ovim prostorima, jedinstvenu istraživačku stanicu folkloristike. Ovogodišnji, 22. po redu Etno-kamp okupiće studente etnomuzikologije iz Beograda, Novog Sada, Banjaluke i Temišvara, studnete VŠSSOV iz Kikinde, kao i učenike srednjih muzičkih škola iz Subotice i Sombora, koji će učestvovati u terenskim istraživanjima, muzičkim i igračkim radionicama, a biće organizovana i stručna predavanja, koja će održati eminentni stručnjaci iz oblasti etnomuzikologije:
–Terenska istraživanja muzičkog tradicionalnog folklora Banata obavljaćemo u Mađarskoj, Rumuniji i Srbiji. Utorak, 25. jul biće posvećen delu i radu etnomuzikologa dr Selene Rakočević, koja je preminula prošle godine. Mentor kampa je, kao i prethodnih deset godina, prof. dr Dragica Panić, iz banjalučke Akademije umetnosti, a komentor je naš Igor Popov, koji će u sredu predstaviti svoju knjigu „Igre i običaji Srba u Pomorišju“. Knjiga je zapravo produkt Etno-kampa, jer je u njoj zabeležen materijal koji je prikupljan u okviru ovog projekta – rekla je Magdalena Popov, umetnički rukovodilac u ADZNM „Gusle“.
FENOK su ove godine finansijski podržali Pokrajinski sekretarijat za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama i Grad Kikinda.