Zimski tretmani u zasadima leske i oraha

Zimski tretman u zasadima lešnika i oraha je veoma važan zbog različitih prouzrokovača oboljenja. Najčešće bakterioze kod ovih vrsta su bakterijska palež i bakterijski rak na leski, i crna pegavost na orahu. 

Vlažno vreme je bitan faktor u širenju bakterija. One se šire kapljicama vode i bivaju prenošene vetrom u zasadima leske i oraha. Simptomi bakterijske paleži se uočavaju na listu u obliku crvenkasto – smeđih pega okruženim žućkasto – zelenom ivicom, a bakterijskog raka stvaranjem rak – rana na granama. Ako se kora ukloni nožem, tkivo je smeđe boje, a na zaraženim delovima pojavljuje se karakterističan bakterijski sekret žute boje. Grančice postaju tolerantnije kada prestanu da rastu i odrvene.

Bolesti se intenzivnije javljaju u vlažnim i kišovitim godinama. Bakterijska (crna) pegavost oraha se javlja na svim nadzemnim organima oraha. Na listu nastaju sitne pege koje su u početku bezbojne, zatim smeđe, a na kraju potpuno crne. Raspoređene su duž nervature koje menjaju boju i pocrne gotovo po celoj dužini. Jače oboleli mladi listovi se suše, ali ne otpadaju odmah. Štete na plodu se manifestuju u obliku okruglastih pega koje su u početku vodenaste, a kasnije postaju ulegnute i smeđe, te na kraju potpuno crne. Širenjem i spajanjem pega zahvaćena je sve veća površina tkiva pa se plod smežura, sasuši i na kraju otpada. Bakterije prodiru i u unutrašnjost ploda, sve do jezgra koje postaje sluzavo, a kasnije se plodovi sasuše, pocrne i propadaju. Tokom rezidbe potrebno je odstraniti sve zaražene delove oraha i spaliti ih.

U početku simptome bakterioza pronalazimo u malom broju, ali s vremenom ako ne primenjujemo zaštitna sredstva njihov broj se povećava, tako da nastane infekcija celih stabala koji zaostaju u rastu i u rodnosti. U kišnim godina svi su tretmani značajni, počevši od jesenjeg plavog prskanja koje treba izvršiti nakon opadanja 75% lisne mase u zasadu, zatim pred samo kretanje vegetacije krajem zime odnosno u rano proleće i tokom vegetacije, po potrebi, u zavisnosti od količine padavina i dužine kišnog perioda.

Pre kiše tretman obaviti jednim od fungicida:
1. Jednim od preparata na bazi a.m. bakarni oksihlorid – za suzbijanje prouzrokovača raka kore oraha i leske.
2. Bordovska čorba – za suzbijanje bakterioze leske i bakterijske pegavosti oraha.
3. Jednim od preparata na bazi a.m. bakarni hidroksid (npr. Champion WG – za suzbijanje bakterioze oraha i leske.

Hemijski tretman je potrebno izvesti uz što veći utrošak vode i kvalitetno isprskati cele voćke. Zaštitu je potrebno uraditi kada je vreme mirno, bez vetra, pri dnevnim temperaturama vazduha višim od 5 stepeni. 
Obavezno je pre pripreme i primene sredstava za zaštitu bilja pročitati i pridržavati se priloženih uputstava i upozorenja za upotrebu. Poljoprivredni proizvođači su takođe obavezni da vode evidenciju o tretiranjima u pisanom (papirnom) ili elektronskom obliku.

Autor teksta: diplomirani inženjer zaštite bilja Živanka Špirić, Poljoprivredna stručna služba Kikinda 

error: Content is protected !!