U Kikindi trenutno ima 1.250 nosilaca novčane socijalne pomoći

Broj korisnika socijalne pomoći na teritoriji našeg grada u odnosu na prethodne dve godine se smanjio, a kako je naveo direktor Centra za socijalni rad Radislav Ivetić, jedan od razloga za takav pozitivan trend je i otvaranje novih radnih mesta i zapošljavanje korisnika. 

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u 2017. godini stopa rizika od siromaštva u Republici Srbiji bila je 25,7 odsto, a tom riziku najviše su bili izloženi mlađi od 18 godina (30,5 odsto), kao i oni između 18 i 24 godine (29,7 odsto). Centri za socijalni rad čine osnovu sistema socijalne zaštite na kojoj se temelji podrška najranjivijim grupama stanovništva.

Centar za socijalni rad Kikinda pomaže najugroženijim sugrađanima kroz materijalna davanja, na prvom mestu novčanu socijalnu pomoć. Poslednjeg dana 2018. godine bilo je 1.250 korisnika, gde se pokazuje pozitivan trend smanjenja broja, jer je u isto vreme 2017. godine bilo 1.490 korisnika, a 2016. ih je bilo 1.560. Najpozitivniji razlog smanjenja broja korisnika socijalne pomoći je otvaranje novih radnih mesta i zapošljavanje određenog broja korisnika – kaže direktor Centra za socijalni rad Radislav Ivetić. 

Trenutno u Kikindi ima 1.250 nosilaca novčane socijalne pomoći, a ukupno 2.800 članova domaćinstava, od kojih je oko 830 maloletnih lica. Novčana pomoć za nosioca iznosi 8.347 dinara, a obračun se vrši tako što svaki punoletni član ima pravo na 50 posto od tog iznosa, a deca 30 posto. Obračun se vrši do 6 članova porodice. 

Pored novčane socijalne pomoći, lokalna samouprava godišnje izdvaja milion i 500 hiljada dinara za jednokratne novčane pomoći. Prošle godine je podeljeno oko 440 takvih pomoći. Izdvojeno je i milion dinara za jendokratnu pomoć za lekove i ortopedska pomagala, a ti iznosi odobreni su i za ovu godinu. Grad finansira i Narodnu kuhinju, za oko 500 obroka i 500 paketa za korisnike u okolnim selima – kaže Ivetić, i dodaje da je tokom zime lokalna samouprava obezbedila i ogrevno drvo za oko 700 porodica. 

Današnji datum, 20. februar širom sveta se obeležava kao Međunarodni dan socijalne pravde, sa ciljem borbe protiv siromaštva i stvaranja jednakih šansi za sve. Svetski dan socijalne pravde ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2007. godine. Socijalna pravda se ostvaruje i kroz fer raspodelu društvenih i materijalnih dobara, jednakosti, solidarnosti, uvažavanja različitosti, inkluzivnog okruženja, kao i borbe protiv siromaštva i stvaranje jednakih šansi. 

error: Content is protected !!