Zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski u emisiji „Ami vas pita“

Gošća današnje emisije „Ami vas pita“, koja se emituje na našoj frekvenciji četvrtkom od 11 sati, bila je zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski, sa kojom smo razgovarali o tradicionalnoj novogodišnjoj akciji „Kutija želja“, gradskom budžetu u 2021. godini i merama socijalne i populacione politike.

Uprkos teškoj situaciji izazavnoj epidemijom koronavirusa, Grad Kikinda je pronašao način i mogućnost da održi tardiciju dugu osam godina, i ove zime obraduje mališane koji su pisali pisma Deda Mrazu:

Gradska uprava se i ovoga puta, zajedno sa Deda Mrazom, potrudila da svoj deci te želje i ispuni. Možemo da kažemo da je zahvaljujući dobroj organizaciji i veoma marljivom timu koji je radio na tome uspešno podeljeno oko 5 000 paketića. Zaista je bilo pravo zadovoljstvo prisustvovati iskrenoj radosti dece – kaže Jakšić Kiurski.  

Sredstva za realizaciju ove akcije obezbeđena su najvećim delom iz gradskog budžeta, ali i donacijama kikindskih privrednika. 

Prema rečima naše sagovornice, kada se definisao budžet za 2021. godinu, lokalna smaouprava vodila se principima i kriterijumima što je imalo za cilj da se logika budžetiranja promeni u odnosu na protekli period:

Važno je potrošnju definisati naspram realnih prihoda i priliva. Sagledavali smo komplentu realizaciju budžeta u 2020. godini i šta to možemo očekivati u pogledu sveopšteg ekonomskog i privrednog ambijenta u ovoj godini, uvažavajući epidemiološku situaciju. Iskristalisao se budžet od oko 2 milijarde i 700 miliona, što je manje u odnosu na prethodne godine. Ta cifra od preko 3 milijarde se pokazala kao neodrživa, jer realno ne možemo dostići određene vrednosti priliva i prihoda – kaže zamenica gradonačelnika. 

Razlika od oko 500 miliona dinara u budžetu u odnosu na prethodne godine znači uštedu u skoro svim programskim aktivnostima:

Rukovodili smo se principom prioriteta, koji je posebno došao do izražaja prilikom analize programskih aktivnosti koje se odnose na primarnu zdravstvenu i socijalnu zaštitu. Kada uzmemo u obzir kompletan ambijent i životni standard, nismo hteli da dozvolimo da u ovoj oblasti bude bilo kakvih ušteda. Kada je u pitanju politika socijalne zaštite, budžet je definisan na nivou realizacije iz 2019. godine, što je blizu 148 miliona dinara.

Dijana Jakšić Kiurski kaže da program socijalne zaštite obuhvata širok dijapazon različitih programskih aktivnosti, od kojih se neke direktno finansiraju iz budžeta grada, kao što su razni vidovi jednokratnih pomoći i izdvajanja za program podrške deci i porodici:

Najveći broj izdataka se realizuje preko ustanova socijalne zaštite koje su zbog toga i osnovane, kao što su Gerontološki centar, Naša kuća, Crveni krst i Centar za socijalni rad. Sredstva koja se finansiraju ka ovim ustanovama usmerena su tako da se ne ugroze minimalni uslovi za proces rada.

Za Crveni krst gradski budžet izdvaja blizu 12 miliona za nabavku hrane za korisnike Narodne kuhinje. Kada je u pitanju Gerontološki centar, i dalje će se izdvajati sredstva za rad negovateljica:

U protekloj godini izdvojena su sredstva za završetak Prihvatilišta u Ulici Đure Jakšića. Ovo značajno pitanje rešili smo pre početka hladnog perioda. U narednom periodu rešavaće se pitanje drugog sprata u ovom objektu, gde će biti smeštene žrtve nasilja u porodici – objašnjava naša sagovornica. 

Programske aktivnosti koje su se odnosile na brigu o porodici i deci i dalje će se realizovati:

Isplaćivaće se roditeljski dodatak za prvo i drugo dete, pomoć nezaposlenim porodiljama, i dalje će se deliti bebi-paketi, regresiraće se prevoz srednjoškolaca, a obezbeđena su i sredstva za učeničke i studenstke stipendije. Nova stavka odnosi se na pomoć bračnim parovima koji se opredele za vantelesnu oplodnju. Grad želi da i na ovaj način pomogne ljudima i utiče na natalitet.

error: Content is protected !!