U Gradskoj kući uručeno 37 boračkih legitimacija
Sanja Lakić, pomoćnica ministra u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, gradonačelnik Nikola Lukač i njegovi saradnici danas su u svečanoj sali Gradske kuće uručili 37 boračkih legitimacija kikindskim borcima. Boračke legitimacije se koriste za dokazivanje statusa korisnika prava u oblasti borčako-invalidske zaštite, a borcima obezbeđuju niz pogodnosti kod društveno odgovornih kompanija, koje su potpisale ugovor sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Legitimacije su uručene onima koji su stekli to pravo kao borci u jedinicama srpske vojske, kao pripadnici redovnog ili rezervnog sastava, tokom ratova devedesetih godina. Kako je istakla Sanja Lakić, pomoćnica ministra u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u Srbiji ima preko 47 hiljada registrovanih boraca, koji će sada imati brojne i znatno velike popuste, zahvaljujući ovim legitimacijama:
–Boračka priča je decenijama unazad bila na marginama, ali je u poslednje vreme, zahvaljujući pozitivnoj kampanji, ta situacija sada drugačija, tako da je znatno poboljšan status ratnih vojnih invalida. Ova direktna komunikacija na terenu nije ranije bila praksa, a moja je želja da u lokalnim samoupravama širom zemlje razgovaram sa borcima i ratnim invalidima, kako bismo u Ministarstvu kreirali programe na osnovu njihovih potreba i problema. Budžet u boračko-invalidskom sektoru je znatno uvećan, a uskoro će biti raspisan konkurs za udruženja građana, za šta je namenjeno 70 miliona dinara – napomenula je Lakić.
Među 37 boraca koji su dobili danas boračke legitimacije je i pedesetsedmogodišnji Milan Galić, čija je ratna priča počela u Vukovaru 1991. godine, a tokom borbadovanja SRJ 1999. godine, bio je angažovan na domaćem terenu, kao pripadnik 36. motorizovane brigade:
– Tek u poslednje vreme se promenio odnos prema borcima, pre toga nas nisu mnogo poštovali i uvažavali. Ova legitimacija će mi značiti, jer omogućava ostvarivanje različitih popusta, ali još mnogo toga treba uraditi po pitanju boračko-invalidske zaštite. Pre svega, treba podići svest kod ljudi, da su oni koji brane svoju otadžibnu zaslužili veliko poštovanje – rekao je Galić.
Gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač istakao je da se u prethodnih nekoliko godina intenzivno poboljšava status ratnih vojnih invalida i boraca uopšte i da se više vodi računa o onima koji su branili svoju otadžbinu:
–Kikinda je veoma ponosna na sve borce i ratne vojne invalide, i želimo da znaju da smo tu za njih. Dugujemo im veliku zahvalnost, ali i izvinjenje, jer u prethodnom periodu nisu uvažavani i poštovani koliko to zaslužuju. Grad će, zajedno sa nadležnim Ministarstvom, pokušati da reši probleme sa kojima se oni suočavaju -rekao je Lukač.