Srednjoškolci debatovali o važnim temama: Pobednik ekipa Gimnazije

Ekipa Gimnazije „Dušan Vasiljev“ pobednik je drugog po redu Prvenstva srednjih škola u debati, koje je održano danas u Narodnom pozorištu. Debatni klub na temu ljudskih prava organizovali su  učenički parlamenti Gimnazije i Ekonomsko-trgovinske škole, u saradnji sa lokalnim zaštitnikom građana Milanom Novakovićem, sa ciljem razvijanja kulture dijaloga, kritičkog mišljenja i govorničkih veština kroz javni nastup, kao i podizanja svesti mladih o značaju ljudskih prava i sloboda. 

Na današnjem Prvenstvu srednjih škola u debati, učestvovale su ekipe iz sve četiri kikindske srednje škole: SSŠ „Miloš Crnjanski“, Tehničke, Ekononsko-trgovinske škole i Gimnazije „Dušan Vasiljev“, sastavljene od 3 ili 4 učenika i profesora. Afirmacijske i negacijske, odnosno „za“ i „protiv“ ekipe debatovale su o četiri teme: uvođenje obaveznog vojnog roka, usvajanje dece i brak u istopolnim zajednicama, veronauka kao obavezan predmet u školama i cenzura javnih ličnosti kao sredstvo za zaštitu društva:

Drago mi je što su učenički parlamenti Ekonomske škole i Gimnazije preuzeli organizaciju, tako da su oni sami i odabrali teme. S obzirom na to da su teme bile iz oblasti ljudskih prava, žiri je bio veoma stručan jer su ga činili moje kolege ombudsmani – rekao je Milan Novaković, lokalni ombudsman. 

Anđela Beloš bila je deo ekipe Gimnazije „Dušan Vasiljev“, koja je u finalu predstavljala tim „protiv“ na temu cenzure javnih ličnosti:

Ovakvo takmičenje za nas mlade je veoma važno, jer je debata timska igra i ponosna sam na svoje saigrače. Na ovaj način se neguje komunikacija i stičemo veštine koje će nam biti potrebne u daljem životu – rekla je Anđela. 

Deo pobedničke ekipe bio je i gimnazijalac Filip Babić, koji je istakao da je koncept same debate mladima malo poznat, što je i bio povod za samu organizaciju ovakvog takmičenja:

Sve ekipe su bile sjajne. Ponosan sam na svoju ekipu, držali smo se kao tim i uspeli smo da pobedimo. Pripremali smo se uz pomoć menotrke, profesorice psihologije Miljane Kitanović – rekao je Filip. 

Žiri su činili državni ombudsman Bosne i Hercegovine, lokalni ombudsmani Kragujevca i Žitišta, zamenik lokalnog ombudsmana Kraljeva, kao i šef službe lokalnog ombudsmana Kragujevca. Prof. dr Nevenko Vranješ, državni ombudsman Bosne i Hercegovine i profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci, ističe da su ovakva takmičenja veoma važna za mlade, s obzirom na to da žive u vremenu moderne tehnologije:

Mladi Kikinđani su se danas jako dobro snašli i pokazali veliku zrelost i visok nivo svesti, o veoma značajnim društvenim temama. Bilo ih je zaista impresivno slušati – rekao je Vranješ, predsednik žirija. 

Diplome i poklone najboljim takmičarima uručio je gtradonačelnik Nikola Lukač, koji je istakao da je organizovanje ovakvih takmičenja veoma važno za mlade, jer im pruža priliku da nauče nešto novo i steknu nove veštine, jer su diskusija i zdrav način komunikacije veoma značajni:

Komunikacija, razmena mišljenja i razgovor doprineće sticanju novih veština, koje će mladima biti potrebne u daljem životu. Grad podržava mlade i vodi računa o njima, a ovakve debate će postati tradicija -rekao je Lukač. 

error: Content is protected !!