Slobodan Kojić o „Teri“: „Apsolutni smo šampioni u svetu“

„Mogu sa zadovoljstvom da kažem i naglasim da odavno vladamo jednom tehnologijom, i to tako, da ne može bukvlno niko drugo na celom svetu time da se pohvali, tu smo apsolutni šampioni“, rekao je za ami Naxi radio direktor Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“, Slobodan Kojić, pred današnje otvaranje 41. Internacionalni simpozijum skulpture u terakoti velikog formata „Tera”.

Internacionalni simpozijum skulpture u terakoti velikog formata „Tera”, biće otvoren danas u 20 časova, 41. put, na platou ispred Galerije „Tera“. I ove godine, simpozijum će okupiti vajarke i vajare iz zemlje i inostranstva, a u Kikindi će narednih mesec dana stvarati umetnici iz Nemačke, Francuske, Crne Gore i Srbije. Direktor Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“, vajar i profesor Slobodan Kojić, nakon više od četiri decenije zalaganja i rada, govori za  o počecima i korcima koji su doveli da ovaj međunarodni kulturni događaj dostigne zavidnu reputaciju u svetu.

Na samom početku skoro ništa nismo znali na temu gradnje, sušenja i pečenja velikih formata, zato što se poslednja produkcija na tlu Evrope, kada su u pitanju velike terakote. događala između 6. i 8. veka p.n.e. To je bilo vreme dominatne prisutnosti čuvene etrurske kulture i nismo mogli da se oslonimo na neka ranija iskustva. U prvim sazivima Simpozijuma, govorili mo učesnici da rade kako god misle da bi bilo najbolje. Na taj način su vremenom akumulirane razne spoznaje. Danas sa zadovoljstvom da kažem i naglasim da odavno vladamo jednom tehnologijom, i to tako, da ne može bukvalno niko drugo na celom svetu time da se pohvali, tu smo apsolutni šampioni-istakao je Kojić.

Ove godine, mesec dana, do 31. jula, u ateljeu „Tera“, u drevnoj terakoti, stvaraće umetnici koji su već stigli u Kikindu, a Kojić ih je predstavio kao sjajne vajare od kojih se očekuju upravo takvi rezultati.

Mlada umetnica Julija Klem došla je iz Nemačke, potom Ivana Radovanović iz Crne Gore koja je pre dve godine na Venecijanskom bijenalu prdstavljala svoju zemlju, tu je i  Bernar Ridiger iz Francuske, profesor na Akademiji u Parizu i tri umetnika iz Srbije: Aleksandar Bunčić, Lazar Marković i Bogdan Vukosavljević-rekao je Kojić.

Programom je predviđeno da u 19 sati promenadni koncert održi Duvački orkesar, a sat vremena kasnije nastupiće Hor „Kornelije Stanković“. Nakon toga, Simpozijum će svečano biti otvoren izložbom radova nastalih na prošlogodišnjem sazivu u prisustvu ovogodišnjih vajara-učesnika.

 

 

error: Content is protected !!