„Sa farmaceutom na radiju“: Kristina Kovačević o menopauzi

Perimenopauza i menopauza predstavljaju veliku fiziološku i, često, psihosocijalnu tranziciju u životima žena. Tokom tog perioda, žene često doživljavaju uznemirujuće nove simptome i razvijaju povećanu svest o svojim rizicima za razvoj neke hronične bolesti. Mnoge žene koje prolaze kroz ovaj životni period potražiće pomoć upavo od farmaceuta, kako bi lakše savladale ove nove i uznemirujuće simptome, kao što su: valunzi, dobijanje na kilaži, depresija, gubitak libida i nesanica. Kako su četrdesete nove tridesete, a pedesete nove četrdesete sve više žena u srednjim godinama očekuje i želi da funkcioniše u skladu sa svojim telesnim i mentalnim sposobnostima, objašnjava naša saogovornica, specijalista farmacije Kristina Kovačević:

Studije su pokazale da su žene u ovoj životnoj dobi svesnije zdravlja i motivisanije za promenu načina života kako bi poboljšale svoje fizičko stanje. Možda upravo zbog toga ove dame vrlo često dolaze u apoteku sa pitanjima koja uključuju ona o promenama raspoloženja, poremećajima sna, o urogenitalnoj atrofiji, promenama na koži i kosi, vazomotornim simptomima i pitanjima vezanim za seksualne odnose – kaže Kovačević. 

Iako neke žene prolaze kroz menopauzu bez simptoma, oko 75 njih ima neke od simptoma, a o nekima ih je stid da govore:

Tu naravno mislimo na pitanja koja se tiču peckanja, smanjena vlažnosti, bolnim seksualnim odnosima, urinarnim simptomima i suvoći vagine. Vaginalna suvoća jeste problem koji može zadesiti ženu u bilo kojoj dobi, dok se nakon menopauze javlja dosta češće, po nekim statistikama čak kod svake druge žene. Što se tiče simptoma suvoće vagine bitno je naglasiti da neke žene samo u određenim slučajevima imaju simptome suve vagine, kao što je tokom seksa, dok ih druge imaju konstantno. Rešenja koja im tom prilikom mogu biti ponuđena su lubrikanti, hidrantne vaginalne kreme ili gelovi, vaginalni estrogen i hormonska supstituciona terapija. Svakako, estrogenska terapija je najefikasnija za ovaj vid problema, međutim nju treba prepustiti ginekolozima. Sa druge strane, mi možemo preporučiti vaginalne ovlaživače, odnosno lubrikante i hidrantne vaginalne kreme ili gelove. Istina je da oni nisu tako efikasni kao estrogen, ali ih je prihvatljivo isprobati kao terapiju prvog reda.

Naša sagovornica objašnjava i da su vrlo česta pitanja vezana za promene raspoloženja, tokom ovog perioda života. Samomedikaciju treba, ističe Kovačević, svesti na nužni minimum, a pacijentkinje bi trebalo, pre započinjanja terapije, da se posavetuju sa lekarom. Ipak, postoje situacije kada farmaceuti mogu pacijentkinjama ponuditi rešenja za problem:

Tu na scenu stupa Hipericum perforatum, odnosno kantarion, kao najpopularniji kada je u pitanju lečenje blage depresije. Njega ističem jer su studije pokazale da kantarion može da poboljša raspoloženje kod ovih pacijentkinja, ali budući da on može uticati na metabolizam lekova, trebalo bi svakako da uvek vodimo računa o bezbednosti terapije kako i o potencijalnim interakcijama. Kako menopauza predstavlja jednu od faza prirodnog procesa starenja, tokom koje dolazi do drastične promene u hormonskom statusu, što se odražava na funkciju brojnih organa uključujući kosu i kožu, neretka su i pitanja o preparatima koji se koriste za negu istih u ovom periodu života. Promene na kosi i koži povezane sa menopauzom uključuju istanjenje kože, gubitak elasticiteta, labavost, pojavu bora, povećanu suvoću koja je praćena izraženijim perutanjem, nepravilnu pigmentaciju, gubitak kose i promenu njene boje, smanjeno znojenje i pojačanu maljavost. Naravno, izraženije starenje kože se dešava ukoliko je koža izložena određenim faktorima životene sredine, pre svega UV zračenju i duvanskom dimu. Upravo zbog toga, trebalo bi da ih ohrabrimo da smanje izloženost sunčevoj svetlosti, da izbegavaju solarijume i ostave cigarete. U moru raličitih kozmetičkih preparata vrlo je važno pronaći onaj pravi koji je namenjen baš njima, a tu je naš savet i preporuka od izuzetnog značaja.

error: Content is protected !!