Kikinda sedište starih zanata u Vojvodini

Naša sugrađanka Mirna Rackov jedina je žena opančar u našoj zemlji. Od 2009. godine ova Kikinđanka ima registrovanu zanatsku radnju za proizvodnju kožnih opanaka, koja se zove „Maca papučarica“. Opanci Mirne Rackov pojavili su se u seriji „Koreni“ i filmovima „Kralj Petar prvi“ i „Nečista krv“. Pandemija koronavirusa veoma je pogodila i ovaj sektor privrede, ali je država određenim merama uspela da ublaži tešku situaciju. Mirna Rackov je, zahvaljujući konkursu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, prošle godine angažovala radnika na šest meseci, a preko Pokrajine prethodnih godina dobijala je sredstva za kupovinu repromaterijala i mašina:

Nama koji se bavimo starim i umetničkim zanatima uvek je najpotrebniji repromaterijal, tako da ću i ove godine aplicirati za sredstva. Konkursi nam mnogo pomažu da opstanemo u poslu, koji nije toliko profitabilan i ne možemo, baveći se njime, da zaradimo veliki novac -rekla je Rackov. 

Mirninu manufakturnu radnju „Maca papučarica“ posetio je danas i Uroš Kandić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, koji je istakao da je Kikinda sedište starih zanata u Vojvodini:

Do 2013. godine, stari zanati su bili u zapećku, ali od tog momenta, Ministarstvo svake godine opredeljuje sredstva. Do sada je za očuvanje starih zanata opredeljeno više od 45 miliona dinara, a znatan deo toga ide na zanatlije u Vojvodini, koji najbolje i prate konkurse. U pitanju su niskoprofitne delatnosti, tako da su ih konkursi i programi države, pokrajine i lokalnih samouprava očuvali – rekao je Kandić. 

Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam svojim podsticajnim merama pruža veliku podršku privatnom sektoru i preduzetnicima koji čuvaju tradiciju, potvrdio je danas pokrajinski sekretar dr Nenad Ivanišević, prilikom posete Kikindi: 

Naša ideja je da, zajedno sa Ministarstvom, ispratimo konkurse. Želimo da ujednačimo dokumentaciju koja je neophodna za konkurisanje i da je pojednostavimo koliko je to moguće. Plan je da u Novom Sadu napravimo skup svih dobitnika sredstava i da porazgovaramo o konkretnim problemima koji ih muče, kako bismo mogli da im pomognemo. Prošle godine bilo je opredeljeno 6 miliona dinara za podršku starim i tardicionalnim zanatima, a ove godine suma neće biti manja od toga – rekao je dr Ivanišević.  

Kikinda je grad sa najviše registrovanih i sertifikovanih zanatlija, što je veoma važno za očuvanje tradicionalnih zanata, istakao je gradonačelnik Nikola Lukač:

Kikinda je veoma ponosna na tu činjenicu, koja ukazuje na to da vredni ljudi čuvaju tradiciju i običaje naroda koji žive ovde. Njihove vredne ruke stvaraju veoma cenjene proizvode. Na različitim konkursima i projektima republike, pokrajine i lokalne samouprave dobijaju finansijsku podršku, kako bi opstali, ali i preneli sve te zanate i na mlađe naraštaje. Grad će i u narednom periodu pomagati preduzetnicima i zanatlijama da konkurišu za sredstva i da kvalitetnim projektima zajednički čuvamo tardiciju ovog podneblja – rekao je Lukač. 

error: Content is protected !!