Paracetamol ili dojenje nakon vakcinacije bebe?

Paracetamol se u pedijatriji preporučuje za ublažavanje bolova kod izbijanja zuba, zubobolje i bolova u grlu, kao i za snižavanje povišene telesne temperature, koja često prati prehladu, grip i druge dečje infektivne bolesti, kao što su: ovčije boginje, veliki kašalj, male boginje i  zauške. Takođe se preporučuje primena nakon imunizacije u cilju smanjenja povišene telesne temperature. Specijalista farmacije Kristina Kovačević kaže da se upotreba paracetamola nakon imunizacije preporučuje samo ukoliko se javi povišena telesna temperatura nakon primene vakcine:

Američki savetodavni komitet za imunizacionu praksu ne preporučuje antipiretike pre ili u vreme vakcinacije, ali navodi da se mogu koristiti za lečenje povišene telesne temperature i lokalnih nelagodnosti nakon vakcinacije. Konkretno, opšte preporuke ACIP-a o upotrebi antipiretika tokom imunizacije glase: Dokazi ne podržavaju upotrebu antipiretika pre ili u vreme vakcinacije. Međutim, oni se mogu koristiti za lečenje povišene telesne temperature i lokalnih nelagodnosti koje mogu nastati posle vakcinacije. Studije koje su rađene sa decom koja su prethodno imala febrilne napade nisu pokazale da su antipiretici efikasni u prevenciji febrilnih napada. 

 

Ovakav stav ACIP-a potkrepljuje i studija iz Češke, objavljena u Lancetu u kojoj je učestvovalo 459 novorođenčadi. U ovoj studiji polovina novorođenčadi je primala tri profilaktičke doze paracetamola na svakih 6-8 sati u prva 24 sata, dok je druga grupa bila bez profilaktičke doze paracetamola nakon svake vakcinacije. Rezultati su pokazali da je temperatura iznad 39,5 ° C bila neuobičajna u obe grupe. Temperatura veća od 38 ° C bila je značajno niža u grupi koja je primala paracetamol (42% prema 66%) nakon primarne vakcinacije i niža u grupi koja je primala paracetamol (36% prema 58%) nakon buster doze:

Iznenađujuće otkriće bilo je to da su srednje geometrijske vrednosti koncentracije antitela u grupi koja je primala paracetamol bile znatno niže nego u kontrolnoj grupi. Zaključak studije je da, iako se febrilne reakcije značajno smanjuju nakon primene paracetamola, profilaktička primena antipiretskih lekova tokom vakcinacije ne bi trebalo da se rutinski preporučuje, jer su odgovori antitela na nekoliko antigena vakcina smanjeni. 

Studije sprovedene u  pedijatrijskom vakcinacijskom centru u Napulju pokazuju pozitivne efekte dojenja na febrilne reakcije nakon vakcinacije. U ovoj studiji je učestvovalo ukupno 460 novorođenčadi, a informacije o ishodu dobijene su za 450 (98%):

Povišena telesna temperatura nakon vakcinacije prijavljena je kod 30 dece koja su bila isključivo dojena (25%), delimično dojena 48 (31%) i uopšte nisu dojena 94 (53%). Zaključak studije je da je dojenje povezano sa smanjenom učestalošću povišene telesne temperature nakon imunizacije. Pored uticaja na smanjene učestalosti povišene telesne temperature nakon imunizacije rezultati studija pokazuju da dojenje pre i tokom vakcinacije  pomaže u smanjenu bola kod većine beba do jedne godine – objašnjava Kovačević. 

Studija iz 2018. godine koja je imala za cilj da opiše efikasnost dojenja u smanjenju bola i paracetamola u smanjenju temperature i bola nakon vakcinacije novorođenčadi proveravala je reference svih članaka o paracetamolu i dojenju nakon vakcinacije novorođenčadi objavljenih na engleskom jeziku između 1978. i 2017.  Rezultati pokazuju da relevantnost davanja paracetamola nakon svih vrsta vakcinacije može biti upitna, a da je dojenje koje se preporučuje pre, tokom i posle imunizacije za smanjenje bola dokazano efikasno. Dojenje, kada je to moguće i izvodljivo, može se razmotriti kao pomoć da se uteši beba i smanji njen bol tokom vakcinacije ili vađenja krvi.

error: Content is protected !!