Obeleženo 105 godina od proboja Solunskog fronta

Sto peta godišnjica najznačajnijeg vojnog uspeha Srbije u Prvom svetskom ratu, proboja Solunskog fronta, obeležena je danas u Kikindi polaganjem venaca na Železničkom groblju, gde su sahranjena 184 vojnika. Prigodnim programom odata je počast onima koji su dali živote kako bi izvojevali pobedu za svoj narod. Verskom obredu i ceremoniji polaganja venaca prisustvovali su predstavnici Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine, Srpskih ratnih veterana, Udruženja boraca ratnih vojnih invalida i porodica poginulih i drugih boračkih organizacija, kao i lokalne samouprave i Policije. 

Petnaesti septembar je veoma važan datum u istoriji naše zemlje, jer je baš na Solunskom frontu došlo do početka oslobođenja, ne samo balkanskih krajeva, nego i Evrope. Na Železničkom groblju  sahranjena su 64 vojnika iz Kraljevine Srbije, 62 borca iz Carske Rusije i 24 vojnika iz Kraljevine Rumunije. Mladen Bogdan, predsednik Skupštine grada, istakao je da je negovanje kulture sećanja veoma važno, jer se ne smeju zaboraviti naši preci i heroji koji su učestvovali u Velikom ratu i dali svoje živote za slobodu i otadžbinu:

Proboj Solunskog fronta je jedan od najvažnijih koraka ka ostvarenju viševekovnog cilja srpskog naroda, a to je oslobođenje i prisajedinjenje sa braćom i preko Drine i preko Dunava. Srpski narod je pokazao herojsku borbu i izdržljivost i uspeo da oslobodi sve teritorije na kojima žive Srbi -rekao je Bogdan. 

Lazar Demić, profesor istorije, podseća da se od 2020. godine ovaj datum obeležava i kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave:

Srpskog jedinstva je mnogo puta, posebno u novijoj istoriji, manjkalo, ali kada god je zemlja bila u nevolji, jedinstva nije nedostajalo. Simboli su veoma važni, jer su pratili srpsku vojsku kroz sve ratove i danas sa ponosom treba da ih ističemo – napomenuo je Demić. 

Posle teške golgote prelaska Albanije, kada je Srbija izgubila više od 144.000 života, oporavljena srpska vojska sa nekoliko brodova krenula je put Soluna i tu se susrela sa saveznicima Britancima, Francuzima, a kasnije i Italijanima. Kikinda je u Velikom ratu izgubila nekoliko stotina građana. Iako je naš grad bio deo Austrougarske, srpski narod je pokazao veliki patriotizam, napuštao frontove, da bi prelaskom kod saveznika zajedno osvajao slobodu. Srpska vojska probila je deo Solunskog fronta na Kajmakčalanu 15. septembra 1918. godine, i time otpočela završne borbe za oslobođenje Srbije u Prvom svetskom ratu, koje su okončane oslobođenjem Beograda 1. novembra 1918. godine. 

error: Content is protected !!