„Dani Dušana Vasiljeva“ završeni svečanom akademijom u Pozorištu
Svečanom akademijom u Narodnom pozorištu u našem gradu, završen je višednevni program obeležavanja stogodišnjice smrti značajnog kikindskog pesnika Dušana Vasiljeva. Na večerašnjoj svečanosti upriličena je dodela književne nagrade „Dušan Vasiljev“ ovogodišnjem laureatu dr Milanu Miciću, za knjigu „Čudo u Banatu“, a dodeljene su i nagrade najuspešnijim gimnazijalcima na literarnom konkursu.
Grad Kikinda, u saradnji sa Narodnim muzejom, Narodnom bibliotekom „Jovan Popović“, Kulturnim centrom, Narodnim pozorištem i Gimnazijom po prvi put je ove godine organizovao manifestaciju „Dani Dušana Vasiljeva“, kako bi se sačuvalo sećanje na lik i delo velikog ekspresionističkog pesnika:
–Dušan Vasiljev je, iako je živeo samo 24 godine, ostavio dubok pesnički trag i značajna dela za buduće generacije. Veliki odziv, sa više od 150 pristiglih dela, dokazuje značaj književne nagrade koja nosi njegovo ime. Obeležavanje ovog značajnog jubileja je i prilika da još jednom doživimo i sve ono što je Dušan Vasiljev kroz svoje pesme želeo da nam kaže i dočara, i da i mi osetimo tu ljubav prema svom gradu i otadžbini-rekao je gradonačelnik Nikola Lukač.
Ovogodišnji dobitnik književne nagrde „Dušan Vasiljev je doktor istorijskih nauka Milan Micić, generalni sekretar Matice srpske, koji je nagrađen za knjigu „Čudo u Banatu“, koja predstavlja hroniku banatskog života i dešava se upravo u epohi u kojoj je živeo poznati kikindski pesnik:
–Banat je moj zavičaj i moja inspiracija. Radnja knjige se dešava posle Velikog rata, kada su postavljene nove granice na području Banata i kada su ovde stigle i nove ideologije. Počastvovan sam što sam dobio nagradu koja nosi ime velikog pesnika, na stogodišnjicu njegovog odlaska i zahvalan sam žiriju što je prepoznao da se moja proza nalazi u saglasju sa poezijom Dušana Vasiljeva – objašnjava dr Micić.
Žiri, koji je radio u sastavu: Radovan Vlahović, predsednik, dr Zoran Đerić, potpredsednik, i Đorđe Pisarev, imao je i ovoga puta težak zadatak, da od preko 150 pristiglih dela odabere najbolje:
–„Čudo u Banatu“ je knjiga priča koja se bavi periodom između dva rata, kada su ovi tereni bili podeljeni. Budući da je autor istoričar, ima dosta istorijskih podataka i stvarnih ljudi i događaja, ali kako je i pripovedač, ima i mašte i nadomeštanja svega onog što je bila nepoznanica -rekao je dr Zoran Đerić, potpredsednik žiija.
Na svečanosti su nagrađeni u gimnazijalci čiji su radovi proglašeni za najbolje na literarnom konkursu. Prvo mesto osvojila je učenica kikindske Gimnazije Tisa Felbab, za koju je žiri istakao da se, iako je tek prvi razred srednje škole, nalazi na početku veoma ozbiljnog prisustva u srpskoj književnosti:
–Mnogo mi znači ova nagrada, jer je ovo prvi put da učestvujem na nekom ozbiljnijem literarnom konkursu. Ovo mi predstavlja zaista veliko priznanje, jer mi je Dušan Vasiljev književno vrlo blizak i čitala sam dosta njegovih dela. Rad je bio inspirisan njegovom najpoznatijom pesmom-rekla je Tisa.