CSU: Pet godina rada Naučnog kluba, potpisan Memorandum o nastavku saradnje sa Centrom za promociju nauke

Predstavnici Centra za stručno usavršavanje, Centra za promociju nauke i Grada Kikinde potpisali su danas Memorandum o petogodišnjoj saradnji, odnosno o nastavku zajedničkog rada, koji će biti proširen učestvovanjem u javnom pozivu za finansijsku podršku projektima promocije i popularizacije nauke. Poptisan je i Ugovor Centra za stručno usavršavanje i Centra za promociju nauke, koji se tiče učešća u javnim pozivima, projektima i održavanju Parka nauke, prostora u kojem su izloženi interaktivni naučni eksponati. 

Centar za promociju nauke je 2016. godine uspostavio mrežu naučnih klubova, koja dobro funkcioniše kroz realizaciju različitih programa, radionica i manifestacija. V.d. direktora Centra za promociju nauke dr Marko Krstić kaže da je povod današnjeg dolaska u Kikindu obeležavanje pet godina Naučnog kluba ali i potpisivanje Memoranduma o nastavku saradnje:

Na petogodišnjicu rada Naučnog kluba poptisali smo i novi Memorandum o saradnji, za koju verujem da će biti podjednako, ako ne i više uspešna od one u proteklom periodu. Očekuju nas i neka unapređenja saradnje, poput Mejkers spejsa. U pitanju je projekat Telenor fondacije, u sklopu kojeg će biti otvorena kreativna radionica, opremljena 3D štampačima, skenerima, cnc mašinama i pratećom opremom, gde će svi koji imaju ideje moći da ih realizuju korišćenjem tog potencijala i opreme – rekao je dr Krstić. 

Centri za stručno usavršavanje Kikinda, Leskovac i Šabac, zajedno sa Centrom za promociju nauke, konkurisali su za projekat Mejkers klub Fondacije Telenor. Vrednost opreme je oko milion dinara, a početak realizacije projekta očekuje se u septembru, sa početkom nove školske godine. 

Park nauke u Kikindi svečano je otvoren 31. maja 2016. godine, a posle pet godina ima postavljenih 20 eksponata koji služe dodatnom obrazovanju kikindskih učenika. Cilj osnivanja Naučnog kluba je da se nauka demistifikuje i  približi lokaloj zajednici, pre svega najmlađima:

Zahvaljujući našoj saradnji sa Centrom za promociju nauke, deca su u proteklih pet godina imala svoj kutak, gde su mogla da mimo učinioce spoznaju nauku na drugčiji način. Podatak da je realizovano preko 300 radionica, u kojima je učestvovalo preko 5 hiljada dece, govori o tome da Kikinda ima budućnost i da su ta deca na dobrom putu da sutra izrastu u možda buduće naučnike – rekao je Dejan Karanović, direktor Centra za stručno usvršavanje. 

Gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač istakao je da naš grad ima mnogo talentovane dece i da će lokalna samouprava uvek podržavati ovakve programe i projekte:

CSU je prepoznao ono što je deci Kikinde veoma interesantno. Na različitim radionicama deci je kroz igru približena nauka, čime su ona motivisana i više zaniteresovana za nju. To je rezuturalo i time da imamo jako dobre matematičare, fizičare i mlade naučnike iz ostalih oblasti. Grad će ih u narednom periodu podržavati, izdvajati sredstva i podržati projekte koji će unaprediti nauku – rekao je Lukač. 

error: Content is protected !!