Valentina Mickovski o kulturnim dešavanjima i manifestacijama u našem gradu
U okviru 41. Internacionalnog simpozijuma skulpture velikog formata u terakoti u našem gradu će do kraja jula boraviti šestoro vajara iz četiri zemlje. „Tera“ je već četiri decenije jedinstven kulturni brend po kojem je Kikinda prepoznatljiva u celom svetu, kaže Valentina Mickovski, članica GV za kulturu i obrazovanje:
–Nedavno sam prisustvovala prezentaciji umetnika koji učestvuju u ovogodišnjem sazivu i bilo je zaista interesantno i divno iskustvo čuti njihove vizije i nešto o njihovoj inspiraciji.
Bliži se kraj Simpozijuma, a kao i ranijih godina, u sklopu pratećeg programa „Tera“ će, na svoj inovativni način, otvoriti vrata i široj publici, u okviru dvodnevnog „Tera Viva art festa“, na prostoru Ateljea „Tera“:
–Manifestacija počinje u petak u 15 časova, kada će za decu biti organizovane različite radionice i zanimljivi programi. Nakon toga, kao i u subotu uveče imaćemo priliku da uživamo u koncertima mladih muzičara.
Akademsko društvo za negovanje muzike „Gusle“ naredne sedmice po 21. put organizuje dve tradicionalne manifestacije: Međunarodni festival narodnih orkestara „FENOK“, koji će biti održan u dvorištu Narodnog muzeja od 26. do 31. jula, i Etno-kamp, koji će okupiti srednjoškolce i studente iz Subotice, Sombora, Novog Sada, Beograda, Banjaluke i Temišvara. Naša sagovornica ističe da su „Gusle“ udruženje od posebnog značaja i da će lokalna samouprava uvek podržavati aktivnosti i manifestacije koje realizuje:
–Etno-kamp i FENOK su dva različita projekta, ali imaju i dosta toga zajedničkog, jer čuvaju kulturno nasleđe i promovišu kulturni turizam. Etno-kamp je istraživački projekat koji okuplja studente i profesore iz naše i drugih zemalja, sa ciljem očuvanja nematerijalnog kulturnog nasleđa, u oblasti tradicionalnog muzičkog folklora. Naredne sedmice očekuje nas i Međunarodni festival orkestara FENOK, na kojem je dosad učestvovalo 130 ansambala i solista iz 14 zemalja, što ga čini zaista važnim kulturnim događajem za naš grad. Učesnici ovogodišnjeg Festivala biće iz Srbije, Rumunije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Bugarske i Italije, a program će biti veoma raznovrstan, tokom 6 dana trajanja.
Mickovski navodi da je u planu izrada Strategije kulture grada, dokument koji će biti pokazatelj kako kultura funkcioniše na lokalnom nivou:
–Prva faza izrade ovog dokumenta podrazumeva anketiranje naših sugrađana, jer želimo od njih da čujemo šta je ono što oni žele da im ponudimo, a veoma nam je bitan i glas mladih. Ovaj dokument će biti i pokazatelj gde bi trebalo da investiramo i kako da korigujemo programe da bismo bili još bolji u onome što radimo. Još jedan razlog zašto je ovaj dokument vrlo važan je to što bismo želeli da konkurišemo za „Evropsku prestonicu 2024. godine“, a da bismo tako nešto uradili ovaj projekat moramo ozbiljno da shvatimo i da naša ponuda bude podignuta na još viši nivo, kako bismo dali sebi dobru šansu da uspemo u toj nameri.
Projekat „Zato što volim Kikindu“ realizuje se zahvaljujući sredstvima lokalne samouprave, odobrenim u okviru Konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u 2022. godini.