Naučni skup „250 godina Distrikta – 250 godina slobode“ u petak u Narodnom muzeju
Istorijski arhiv Kikinda, u saradnji sa Maticom srpskom i pod pokroviteljstvom lokalne samouprave, u petak, 8. novembra, sa početkom u 13 časova u svečanoj sali Narodnog muzeja u našem gradu organizuje naučni skup pod nazivom „250 godina Distrikta – 250 godina slobode“, povodom obeležavanja dva i po veka od uspostavljanja Velikokikindskog privilegovanog distrikta. U okviru skupa, osmoro istraživača iz Кikinde, Zrenjanina, Novog Кneževca, Novog Sada i Beograda će analizirati teme vezane za istoriju, privredu, ekonomiju i kulturu u Distriktu, od osnivanja 1774. godine, pa sve do njegovog ukidanja 1876. godine:
–Distrikt je administrativna celina koja je bila specifična za tadašnju Habzburšku monarhiju, tako da je u pitanju veliki jubilej značajnog događaja u istoriji našeg grada, koji bi trebalo dostojno obeležiti. Naučnici će na skupu prezentovati svoje radove na vou temu, a naredne godine će biti objavljen zbornik radova, čiji će izdavač biti Matica srpska. Svi zainteresovani sugrađani će moći da prisustvuju ovom izlaganju, nadam se da ćemo privući pažnju javnosti, jer su u pitanju teme o kojima se, nažalost, malo zna – kaže Srđan Sivčev, v.d. direktora Istorijskog arhiva Kikinda.
Kako objašnjava naš sagovornik, Distrikt je bio veoma važan, prvenstveno za Srbe iz tadašnje Velike Kikinde:
–Velikokikindski privilegovani distrikt je osnovan prvenstveno zbog Srba, koji su se pre toga borili na strani Habzburške monarhije kao vojnici i želeli su malo liberalniji životni status. Iz tog razloga je uspostavljen taj prostor Distrikta, koji je obuhvatao Veliku Kikindu i 8 naseljenih mesta, gde su Srbi imali privilegije koje nisu imali stanovnici u županijama Ugarske i Austrije. Zbog tolerantnije verske, ekonomske i privredne politike, mnogi su želeli da se dosele u Distrikt. Privilegije je prvo donela carica Marija Terezija, 12. novembra 1774, original te povelje nalazi se u Istorijskom arhivu u Kikindi, a kopija druge povelje, kojom su potvrđene i proširene privilegije, biće premijerno prikazana na izložbi posvećenoj Distriktu – ispričao je Sivčev.
Na naučnom skupu u petak govoriće: dr Jelena Ilić Mandić iz Istorijskog instituta iz Beograda, dr Filip Krčmar iz Istorijskog arhiva Zrenjanin, Dragan Beleslić, Vladimir Dudić i Srđan Sivčev iz kikindskog Istorijskog arhiva, Radovan Nježić iz Kultruno-istorijskog društva severnog Banata iz Novog Kneževca, dr Maria Silađi sa novosadskog Fakulteta tehničkih nauka i Dragoljub Mandić iz Beograda.