Dejan Karanović o radu Centra za stručno usavršavanje

Kikindski Centar za stručno usavršavanje osnovan je pre više od 11 godina, sa ciljem da pruži podršku profesionalnom razvoju zaposlenih u obrazovanju. Kikinda je tako dospela na mapu obrazovnih centara Srbije, kao prvi Centar regionalnog karaktera namenjen stručnom usavršavanju u Vojvodini i jedan od nekoliko u Srbiji. Direktor Centra, Dejan Karanović, koji je na toj funkciji od 2013. godine, kaže da je ova ustanova većinu planova i aktivnosti uspela da realizuje, uprkos epidemiji:

Izuzetno mi je drago što je Centar uspeo sve da organizuje, na način kako je u tom trenutku bilo moguće. Seminare smo realizovali onlajn, a nastavnici su zaista bili aktivni u pokušajima da pronađu najbolje načine da se prilagode novonastalim uslovima. Naš Centar je regionalnog karaktera i zaista smo produžena ruka Ministarstva prosvete i Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja i oni u nas imaju puno poverenje u svakom vidu rada – kaže Karanović. 

Naš sagovornik ističe da je Centar za stručno usavršavanje protekle godine proširio svoje aktivnosti i da je sve indirektne budžetske korisnike Grada Kikinde obučio za javne nabavke i e-fakture:

Centar je tu da pomogne svim aspektima društva, ne samo prosvetarima. Imali smo i obuke za penzionere za rad na računaru, organizovali smo i likovnu koloniju, tako da tražimo uvek mogućnosti da izađemo u susret svim sugrađanima. Centar je za više od 10 godina postojanja izrastao u jednu priznatu ustanovu. 

CSU Kikinda organizuje akreditovane programe u našem gradu, ali i širom Srbije. Seminare u Centru pohađaju nastavnici iz čitave Vojvodine, a ova ustanova ima i jako dobru saradnju sa drugim gradovima i obrazovnim ustanovama: 

Nedavno smo imali akreditaciju novih seminara. Očekujemo u aprilu da vidimo koji će seminari proći, da bismo mogli ponovo da budemo konkurentni na tržištu. Imali smo ukupno 16 seminara, a na akreditaciju smo poslali 35. To nam je jako bitna stvar, jer nam to kasnije donosi određenu zaradu. 

Osim seminara i programa koji su namenjeni zaposlenima u obrazovanju, Centar organizuje i različite radionice za decu:

Posebno je zadovoljstvo imati i najmlađe u našem Centru. Imamo likovne i dosta radionica u Naučnom klubu, kao i engleski jezik. Uvek nastojimo da izađemo u susret svim potrebama naših najmlađih sugrađana. 

Prošle godine, u okviru Programa raspodele investicionih sredstava, koji sprovodi Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kikindskom Centru za stručno usavršavanje odobrena su sredstva u iznosu od oko 10 miliona i 350 hiljada dinara za sanaciju potkrovlja i terase objekta. Nakon realizacije ove investicije Centar je modernizovan i dobio je smeštajni kapacitet:

Ove godine smo aplicirali sa dva projekta i narednog meseca očekujemo rezultate. Centar će, zajedno sa rumunskim partnerima i OŠ „Dositej Obradović“ konkurisati i za IPA projekat za pravljenje učionice za snimanje nastave. Nedavno smo bili u Rumuniji i sa tamošnjim Centrom uspostavili saradnju, a ideja je da napravimo studio za snimanje onlajn časova, koji će se kasnije distribuirati.

I u narednom periodu, kaže Karanović, Centar će organizovati stručne tribine i različite obuke:

Prošle nedelje imali smo obuku nastavnika srednjih škola Banata za kasio kalkulatore. To je jedna novina, a učenici će na prijemnim ispitima za fakultete moći da ih koriste. U pitanju su savremeni kalkulatori koji umnogome olakšavaju prilikom računskih operacija. Deca će radeći zadatke iz matematike, fizike i hemije na mnogo brži način moći da dođu do rešenja – objašnjava Karanović. 

error: Content is protected !!