Dalibor Oličkov u „Ami vas pita“ o sezoni u pčelarstvu, požarima u ataru, stanju useva i žetvi

Gost današnje emisije „Ami vas pita“ bio je Dalibor Oličkov, rukovodilac Odseka za poljoprivredu u Gradskoj upravi, sa kojim smo razgovarali o pčelarstvu, požarima u ataru i stanju useva i žetvi. Kada je u pitanju pčelarstvo, ova sezone suncokretove ispaše privodi se kraju, a prema rečima našeg sagovornika sezona je bila raznolika:

Vremenski uslovi su bili povoljni i površine pod suncokretom su velike, tako da može da se kaže da je sezona bila dobra. Ali, za one koji su imali probleme sa pčelarima koji su došli iz drugih krajeva Srbije, sezona je bila teška. Tamo gde je bila velika koncentracija košnica, gde su ih bespravno postavljali ljudi koji su dolazili sa strane, prinos je po košnici bio oko 10 kilograma, dok su tamo gde su košnice postavljene u skladu sa prirodnim propisima, prinosi bili oko 20 kilograma po košnici. Kada tu razliku pomnožimo sa brojem košnica i prodajnom cenom dobijemo ozbiljnu svotu novca – objašnjava Oličkov i najavljuje da je na ovu temu u planu sastanak sa predstavnicima pčelarskih udruženja, kako bi se pronašlo rešenje za ova dešavanja. Naš sagovornik napominje da je ovaj problem predviđen i obuhvaćen novom odlukom o zaštiti poljoprivrednih imanja, koja je doneta početkom godine:

To u praksi nije moglo da se sprovede na najbolji način, jer smo bili uskraćeni za ljudske resurse. Bilo je jako mnogo košnica koje su donete sa strane i postavljene su bespravno. Imali smo i slučaj da smo morali da obavestimo policiju i tako dođemo do vlasnika košnica. U Bašaidu se desilo da su košnice postavljene na plaćenoj parceli. Pomenutom Odlukom je predviđeno da svako može da postavi košnice gde želi, ali uz pismenu saglasnost vlasnika parcele. Pošto to nije bilo ispoštovano, na sastanku sa pčelarima ćemo razgovarati o novom Pravilniku i načinu njegovog sprovođenja. 

I pored konstantnih apela nadležnih organa i uoči žetve i nakon što je ona počela, u ataru se registruju požari. Odlukom o zaštiti poljoprivrednih imanja predviđena je i ova stavka, međutim, kada se neka njiva upali, retko se utvrdi počinilac:

Prema zapisnicima nadležnih organa, to je uvek NN lice, protiv kojeg ne možemo da podnesemo prijavu. To je jedan jako veliki problem i smatram da će tek da bude u narednom periodu, jer predstoje žetva suncokreta i kukuruza, gde ima još više žetvenih ostataka. Uz sve to, nema padavina, a temperature su visoke, tako da skoro svaki drugi dan imamo požar u nekom delu atara. Poljoprivredna stručna služba je nažalost evidentirala jako velike štete od požara. Konkretno, jednom čoveku je izgorelo 150 bala slame, a jednom pčelaru stradalo je oko 70 košnica. Takođe, požar kod MSK-a je mogao da izazove i ekološku katastrofu. Na nama je da apelujemo, ustanovimo počinioce i sankcionišemo, ali to je veoma teško. 

Žetva strnih žita i uljane repice je završena, a kada su u pitanju prinosi, Oličkov kaže da su oni za naš lokalitet bili korektni:

Prosečni prinosi ječma su bili između 7 i 8 tona po hektaru, a pšenice između 6 i 7 tona tona, što je prilično dobar prinos. Cena je ove godine bila nešto bolja, ali i dalje nije zadovoljavajuća za naše poljoprivrednike. Kada se radi o uljanoj repici, prinos je bio odličan i doneo je dobar priliv sredstava, ali se ona ne seje mnogo na našem lokalitetu. 

Uskoro počinje žetva suncokreta i kukuruza, a ova godina je za ove dve kulture bila katastrofalna, kaže Oličkov:

Kod suncokreta se očekuje pad između 25 i 40 posto, a kod kukuruza između 50 i 60 posto. To je izazvao datum setve, jer je proleće bilo hladno i nije mogla da se izvrši na vreme. Tu je i nedostatak vlage u trenucima kada je bila najpotrebnija, a zbog hladnog proleća imali smo i spor porast biljke, što je od početka uticalo na dalji razvoj. Očekujemo loše prinose, ali bi možda cena mogla malo da popravi situaciju.

Projekat „Ami vas pita“ realizuje se zahvaljujući sredstvima Grada Kikinde, odobrenim u okviru konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u 2021. godini. 

error: Content is protected !!