Šta su ventilokonvektori i koje su prednosti njihove upotrebe?
Pitanje grejanja i hlađenja aktuelno je tokom čitave godine. Srećom, razvoj tehnike i tehnologije doneo je brojne novine na ovom polju. Zahvaljujući najsavremenijim sistemima i pametnim uređajima danas u svom domu možete imati komfor i prijatni ambijent u svakom trenutku.
Među naprednim sistemima poslednje generacije izdvajaju se ventilokonvektori.
Šta su ventilokonvektori?
Ventilokonvektori su uređaji za grejanje i hlađenje prostora, koji koriste vodu kao medijum za prenos toplote. Oni rade na principu konvekcije i ventilacije. Pri čemu kombinuju izmenjivač toplote i ventilator kako bi se postigla efikasna kontrola temperature u prostoriji.
Sastoje se od električnog ventilatora, zavojnice u obliku peraja i filtera za čestice. Ventilator stvara jaku struju vazduha unutar strukture, usisujući vazduh na jednom kraju i izduvavajući ga na suprotnom kraju.
Topla ili hladna voda dolazi iz kotla, toplotne pumpe ili rashladnog uređaja i cirkuliše unutar zavojnice. Vazduh koji pokreće električni ventilator prolazi kroz spoljna rebra zavojnice, a toplota se razmenjuje ili prenosi između njih. Iz tog razloga, ventilokonvektor je poznat kao izmenjivač voda-vazduh, jer je voda element koji prenosi ili apsorbuje toplotu u vazduh.
Filter za vazduh se nalazi na ulazu vazduha u ventilokonvektor. Na taj način je omogućeno filtriranje čestice, te električni ventilator i zavojnica ostaju čisti. S druge strane, kalem se postavlja prema kraju gde izlazi vazduh.
Za kontrolu temperature koristi se analogni ili digitalni termostat.
Vrste ventilokonvektora
Ventilokonvektori se dele prema načinu montaže i konstrukciji.
Na osnovu broja cevi koje prolaze kroz izmenjivač toplote ventilokonvektori mogu biti dvocevni i četvorocevni.
Dvocevni imaju jednu zavojnicu, tj. izmenjivač toplote za grejanje i hlađenje. Shodno tome, imaju samo jedan ulaz za vodu i jednu izlaznu cev. To znači da mogu da rade samo u jednom režimu, bilo da greju ili hlade.
Za razliku od njih, četvorocevni dolaze sa 2 izmenjivača toplote (po dve cevi za svaki izmenjivač toplote). Dakle, jedan krug grejanja i jedan krug za hlađenje mogu da rade nezavisno i istovremeno. Ovaj vrsta je idealna za situacije kada je potrebno da se jedan prostor zagreje dok se drugi hladi. Zbog toga se koristi u bolnicama, restoranima, tržnim centrima i poslovnim prostorijama.
Prema načinu montaže ventilokonvektori se dele u 5 grupa. Podni ventilokonvektori se montiraju na pod, slično klasičnim radijatorima. Zidni se postavljaju na zid, te je montaža slična ugradnji klima uređaja.
Plafonski modeli se montiraju na plafon, a kasetni se ugrađuju u spuštene plafone. Obično se sreću u poslovnim objektima.
Posebnu grupu čine kanalni ventilokonvektori. Oni su skriveni u pod ili u zidne kanale, te su savršena opcija za luksuzne enterijere.
Prednosti upotrebe ventilokonvektora
Ventilokonvektori troše znatno manje električne energije od drugih sistema za grejanje i hlađenje. Samim tim ih odlikuje izuzetna energetska efikasnost, koja donosi uštedu u vašem budžetu.
Mogu se pohvaliti i bržem postizanju zadate temperature, dok jednostavna instalacija i održavanje dodatno smanjuju troškove grejanja i hlađenja.
Ne treba zanemariti ni očuvanje životne sredine. Naime, ventilokonvektori ne koriste freon, već rashlađenu ili toplu vodu. Kako nemaju štetni uticaj na okolinu spadaju u ekološki prihvatljive uređaje.
Ventilokonvektori svetski poznatih proizvođača čekaju vas u bogatoj ponudi kompanije Gas Lider.