Žena prvi put šampion u istoriji „Tucanijade“: Ivana i Jana polupale sva jaja!

Na pobedničko postolje, sa titulom ponosne vlasnice najtvrđeg jaja na svetu, ove godine popela se Ivana Prodanović(22) i tako ostala zabeležena kao prva žena šampion u superfinalu  32. Svetskog prvenstva u tucanju uskršnjim kokošijim jajima u Mokrinu. Ona je polupala jaje Milana Mihajlovića iz Bjeljine, čime se domogla šampionske titule u narednih godinu dana. Treće mesto zazuzeo je Ivan Dilber iz Mokrina.

Biti šampion Svetskog prvenstva u tucanju farbanim uskršnjim jajima, za nekog je možda trivijalna stvar, ali za Mokrinčane je to status koji meštanima ovog sela pruža posebnu čast i satisfakciju. Jer biti vlasnik najtvrđeg jaja u Mokrinu, u najmanju ruku znači biti najbolji među najboljima. Taj san, na koji se nekada čeka i pune dve decenije, ostvario seove godine Ivani Prodanović iz Mokrina.

Vidno uzbuđena, nova šampionka „Tucanijade“ ponosno je podigla pobednički pehar na Varoškom trgu u centru sela, kojim je sa trona potisnula Milana Mihajlovića iz Bjeljine. Iza nje stoji čitav tim Mokrinčana, od oca do uigranih učesnika ovog prvenstva koji i nisu štedeli ni vreme ni zube, da o njih kucnu preko stotinu jaja.

Presrećna sam i zbunjena, kao prva žena koja je pobedila na prvenstvu, nastavljam porodičnu tradiciju. Nije mi prvi put da se takmičim, prethodni je bio 2017. godine.  Tata je birao jaja i farbao -kaže Ivana.                

                                           

Neprikosnoveno pravilo mokrinskog takmičenja nalaže presecanje pobedničkog jaja sabljom, čisto da se dokaže da je prirodno, kokošije i da ničim nije ojačano. Polovinu pojede vlasnik, a drugi deo predsednik žirija.

Da je u pitanju ozbiljno i fer takmičenje, bez laži i prevare, pokazuje  činjenica da se odabrani favoriti pre prvenstva strogo čuvaju pod ključem, u specijalno napravljenom sefu. Mokrinčani su toliko predani „Tucanijadi“ da su čak osnovali Akademiju i Institut za odabir tvrdih jaja.

Svake godine prijavi se za takmičenje od 100 do 150 učesnika, tako je bilo i ove. Od 14. „Tucanijade“ takmičarska jaja strogo se čuvaju u sefu, a prethodno dobijaju odobrenje od stručnog žirija. Ne postoji način da se podmetnu druga jaja, osim kokošijih. Nalaze se non-stop u sefu, učesnici ih dobijaju samo da se takmiče i moraju da ih vrate u sef– istakao je predsednik takmičarskog žirija, Živica Terzić.

Mokrinska svetkovina koja se već 32. godinu održava na Uskrs, ugostila je do sada više hiljada putnika namernika iz zemlje i inostranstva. Šarenio se Varoški trg u Mokrinu od ljudi i raznobojnih uskršnjih jaja i sve je dobilo svečan i važan izgled. Do sledeće godine u isto vreme, selo se vraća svojoj rutini i mirnoj vojvođanskoj svakodnevnici, sve do poslednje nedelje u februaru i isto tako čuvene „Gusanijade“.

Oba nezvanična svetska prvenstva osmislio je seoski lekar dr Bogdan Seđakov.

Jana juniorska prvakinja

Superfinalu prvenstva prethodi zabavno i opuštajuće takmičenje u juniorskoj konkurenciji, najslađi deo uskršnje manifestacije. Njih se ove godine prijavilo oko stotinu, a znalački, vešto, prema svim pravilima, pobedu je odnela desetogodišnja Jana Jurić iz Mokrina.

Ove godine sam počela da se takmičim, a komšija je birao jaja za prvenstvo. Jako je lepo biti svetska prvakinja, mnogo sam uzbuđena. Takmičiću se i dalje– kaže Jana.

Drugo mesto u juniorskoj konkurenciji osvojila je Dunja Golić iz Mokrina, a treće Mila Trifunović iz Novog Sada, rodom iz Mokrina.

Tradicija vredna pažnje

Gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač izrazio je zadovoljstvo što se tradicija duga preko tri decenije nastavlja u Mokrinu i odavno prerasta granice Srbije.

-Svima želim da čestitam Vaskrs! Tradicija se nastavlja I prvi put u istoriji Svetkog prventva devojka je osvojila titulu svetskog prvaka. Zahvaljujem se svim takmičarima koji su godinu dana tražili jaja, očigledno je će to ostati tajna i misterija, koju samo Mokrinčani znaju. Hvala svim građanima koji čine ovu manifestaviju još većom. Potrudićemo se da je podignemo na viši nivo narednih godina.rekao je Lukač

Ofarbaju 200.000 jaja

Mokrin ima oko 2.000 domaćinstava, a u svakom se za  Veliki petak ofarba oko 100 jaja. Želimo da pokažemo celom svetu zašto je najradosniji hrišćanski praznik najlepši upravo u Mokrinu-kaže Živica Terzić.

 

error: Content is protected !!