Tema okruglog stola kikindske Gimnazije: Kovid infekcija, vakcinacija i uticaj infekcije na mentalno zdravlje
U okviru aktivnosti projektnog tima Gimnazije “Dušan Vasiljev“ u Kikindi, u Kulturnom centru Kikinda, održan je okrugli sto na temu “Kovid infekcija, vakcinacija i uticaj infekcije na mentalno zdravlje“.
Kikindska Gimnazija uključena je u projekat pod nazivom “Pandegogija“, koji se realizuje na inicijativu Nacionalne asocijacije nastavnika građanskog vaspitanja, tako da je održan okrugli sto jedna od aktivnosti u okviru pomenutog projekta, u koji je uključeno 12 gradova u Srbiji.
–U svakom gradu je uključena po jedna škola i Gimnazija, svaki grad i projektni tim je osmislio temu koju će obraditi, tako da smo se mi bavili temom online nastave, pandemijom i mentalnim zdravljem mladih. Radili smo niz nekih aktvnosti na nivou škole, osnovali smo vršnjački tim za podršku vršnjacima u kriznim situacijama. Edukacija je u toku. Između ostalog, predviđena su dva okrugla stola, od kojih je jedan već održan. Dr Branislav Hačko, iz Zavoda za javno zdravlje Kikinda, predavao je na temu vakcinacije, kao i uticaja infekcije na mentalno zdravlje. Takođe, predviđene su i emisije u vezi sa pandemijom i zdravljem mladih. Moji učenici su prepoznali da se više govori o obrazovanju i fizičkom zdravlju, a nekako se manje pažnje posvećuje mantalnom zdravlju. Dakle, učenicima je mnogo važno da ih neko pita kako se osećaju, kako oni pandemiju preživljavaju i kako da izađu na kraj sa ovim – istakla je Miljana Kitanović, školski psiholog u Gimnaziji “Dušan Vasiljev“.
U projekat je uključen i Zavod za javno zdravlje Kikinda koji ima glavni cilj, a to je zdravstveno prosvećivanje stanovništva. Na sastanku je prisustvovala i Milena Živkov, članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje. Predavač na okruglom stolu bio je dr Branislav Hačko:
-Cilj sastanka bio je da mladima damo dovoljno informacija da bi oni svoje stavove i znanja pretočili u kriznu situaciju. Ono što je posebno zanimljivo jesu poslednje studije koje su analizirale težinu kliničke slike i kovid pacijenata koji su hospitalizovani i ukazali su na to da postoje određene pridružene bolesti, odnosno faktori rizika koji su na neki način prediktori kako će se završtiti ta epizoda kovida. U poslednjih godinu dana, na prvom mestu bila je šečerna bolest ili visok krvni pritisak. Međutim, u poslednjim studijama, kao faktor koji određuje ishod je anksioznost kod pacijenata. To je na neki način jako zaintrigiralo kliničare. Naš odnos prema celoj kriznoj situaciji u smislu jačanja mentalnog potencijala, odnosno smanjenja anksionoznosti, vrlo je bitan kao i jačanja celog zdravstvenog potencijala – dodao je dr Hačko.