Rak dojke najčešći maligni tumor, prevencija najvažnija
Prema Kalendaru javnog zdravlja, 20. mart se u Srbiji obeležava kao Dan borbre protiv raka dojke, sa ciljem skretanja pažnje javnosti na rasprostranjenost ove bolesti i podizanja svesti o značaju prevencije i ranog otkrivanja. Srbija se svrstava u zemlje sa visokim rizikom umiranja od malignih bolesti. Rak dojke je najčešće maligno oboljenje kod žena, kako u svetu, tako i kod nas. U Srbiji svake godine od karcinoma dojke oboli oko 4 600 žena, dok njih oko 1 600 izgubi život. U AP Vojvodini se na godišnjem niovu dijagnostikuje oko 1 200 pacijentkinja obolelih od raka dojke.
Dr Ana Đurin, specijalista socijalne medicine, zaposlena u kikindskom Zavodu za javno zdravlje, kaže da se u strukturi uzroka smrti na teritoriji našeg okruga, maligne bolesti su na drugom mestu sa 23 posto, odmah posle bolesti sistema srca i krvnih sudova:
–Tokom 2019. godine, od malignih tumora obolele su 1 084 osobe, i to 592 muškarca i 492 žene. Iste godine, umrlo je 285 muškaraca i 217 žena. U našoj sredini muškarci su najčešće obolevali i umirali od raka pluća, debelog creva i prostate, dok je kod žena maligni proces najčešće bio lokalizovan na dojci, plućima, debelom crevu i grliću materice. Rak dojke je najčešći maligni tumor, a prema podacima iz 2019. godine u našem okrugu obolelo je 105 žena, a umrle su 42 – rekla je dr Đurin.
Rak dojke je vodeća maligna bolest kod žena, i spada u spororastuće karcinome sa relativno dobro prognozom. Smatra se da je nastanak raka dojke posledica udruženog delovanja više faktora rizika, a veoma je važna edukacija žena za samopregled dojke i njihovo motivisanje za dolazak na redovne preventivne preglede. Važno je napomenuti da je ova bolest prema svim podacima izlečiva u 90% slučajeva ukoliko se blagovremeno otkrije – i iz tog razloga, rana dijagnostika raka dojke je od presudnog značaja za smanjenje smrtnosti od ove bolesti. Najčešće korišćena metoda skrininga za otkrivanje raka dojke je mamografija koja se, sa drugim prihvaćenim metodama, sprovodi u cilju otkrivanja potencijalnih malignih tumora u ranom stadijumu, kada je mnogo veća šansa za izlečenje u odnosu na uznapredovalu fazu bolesti. Procene stručnjaka ukazuju na to da se čak 40 posto malignih bolesti može izbeći promenama u načinu života: prestankom pušenja, ograničenim konzumiranjem alkohola, izbegavanjem suvišnog izlaganja suncu, zadržavanjem prosečne težine, konzumiranjem zdrave hrane, vežbanjem, kao i zaštitom od infekcija koje se mogu razviti u maligno oboljenje:
–Rano otrkivanje raka čini lečenje delotvornijim i uspešnijim, ali se nažalost često dešava da karcinom otrkije u uznapredovaloj fazi. U cilju ranog otrkivanja rade se skrining pregledi i testovi. U našoj zemlji rade se skrininzi na rak dojke, grlića materice i debelog creva. Epidemija je ostavila posledice na zdravtsveni sistem i dijagnostiku, zbog čega je važno dati dodatnu podršku i pacijentima i zdarvstvenim radnicima. Istala bih značaj preventivnih pregleda i apelovala na građane da ne odlažu odlazak kod lekara ukoliko primete neke simptome – rekla je dr Đurin.