PSS: Lešnikov surlaš i mere zaštite

Lešnikov surlaš smatra se najznačajnijom štetočinom koja prouzrokuje manju rodnost u gotovo svim područjima značajnim za uzgoj leske. Odrasli insekti su prisutni u zasadima leske u periodu od proleća do kraja avgusta. Odrasli insekti – imaga čine štetu hraneći se vegetativnim delovima leske, pupoljcima i mladim lišćem. Uz pomoć usnog aparata, u formi duge rilice, ženke buše nedozrele plodove i u otvor polažu jaja. Larve nanose najveću štetu hraneći se jezgrom ploda, unutar koga se i razvijaju.

Lešnikov surlaš može prouzrokovati i do 80 posto umanjenja prinosa, pogotovo u zasadima koji se nalaze blizu šuma. Najrasprostranjenije sorte leske su podložne napadima surlaša, od kojih su one koje brže započinju lignifikaciju ljuske manje osetljive (npr. Tonda Gentile delle Langhe).

Curculio nucum ima jednu generaciju godišnje, odrasli insekti obično izlaze iz zemljišta u kasno proleće, početkom maja, a parenje počinje za mesec dana, krajem maja meseca. Ženke polažu od 30 do 40 jaja, bele do žućkaste boje, jedno jaje po plodu, a za 5 do 7 dana se larve izlegu iz jaja, hrane se i razvijaju unutar ploda u periodu od 30 – tak dana.

Krajem jula i početkom avgusta, razvijene larve napuštaju plod ostavljajući pravilan, okrugli otvor na ljusci. Tipični simptomi prisustva štetočine: okrugli otvori na ljusci lešnika kada larva izađe iz ploda i opadanje nezrelih plodova kao posledica ishrane odraslih insekata. Larve lešnikovog surlaša se zavlače u zemljište na oko 10-15 cm dubine gde prezimljavaju do sledećeg proleća.

Mere zaštite od lešnikovog surlaša treba sprovesti mehaničkim i hemijskim putem. Mehanička zaštita se odnosi na smanjenje broja larvi koje prezimljavaju u zemljištu. Prolećna obrada zemljišta u prostoru oko stabla leske je preporučljiva u rano proleće, početkom aprila, dok se larve i lutke još uvek nalaze u zemljištu na oko 10-15 cm dubine. Takođe, sakupljanje oštećenih, opalih plodova sa zemlje i njihovo odstranjivanje iz zasada pomaže u suzbijanju populacije ovog štetnog organizma. Hemijsko suzbijanje se vrši jedino u periodu kada su aktivne odrasle jedinke i to pre nego što polože jaja. Ovo se obično dešava početkom maja meseca, tokom formiranja plodova. Pomoću tehnike otresanja insekata određuje se pravo vreme tretiranja. Prag za izvođenje tretmana su 1- 2 pronađene ženke sa položenim jajima po stablu leske. Registrovani insekticid za primenu u zasadu lešnika je lambda – cihalotrin. 

Autor teksta: dipl. inženjer Živanka Špirić, savetodavac u Poljoprivrednoj stručnoj službi Kikinda 

error: Content is protected !!