PSS Kikinda: Suzbijanje leskine grinje

Leskina grinja je rasprostranjena u zasadima leske rasprostranjena je u Evropi, Aziji, Americi i Australiji. Simptomi prisutnosti ove štetočine uočavaju se tokom jeseni i zime kada pojedini pupoljci nabubre. Kod ovih pupoljaka nalaze se kolonije grinja gde se jedinke hrane i razvijaju. Rezultat prisustva grinja su nabubreli pupoljci. Obično se otvore u vidu ružinog cveta i suše. Inficirani pupoljci  se dalje ne razvijaju odnosno ne formiraju ili se iz njih razvijaju deformisani listovi koji se suše i opadaju što može značajno uticati na prinos a grančice ostaju ogoljene. Ukoliko je napadnuta resa, ona se deformiše u obliku šišarke i ne produkuje polen, odnosno ne cveta. Štete mogu da  iznose i do 70%.

Grinje iz prezimljenih pupoljaka u proleće prelaze u nove pupoljke koji su u fazi formiranja. Migracija grinja, u našim uslovima, počinje sredinom aprila, a završava se tokom maja i početkom juna naseljavanjem pazušnih pupoljaka.

Foto: pisvojvodina.com

Kada nastane novi pupoljak, mlade forme grinje se unutar njega razvijaju i intenzivno razmnožavaju krajem leta a tada dolazi i do uvećanja pupoljaka. Najintenzivniju aktivnost unutar pupoljaka grinje dostižu tokom zime.

Zaštita leske od grinja se može obaviti mehanički i primenom hemijskih sredstava. Mehanička mera zaštite se obavlja tako što se inficirani i nabubreli pupoljci odstranjuju tokom zime i ranog proleća, pre nego što se pupoljci otvore i pre migracije grinja u nove pupoljke. Odstranjeni biljni materijal je potrebno ukloniti iz zasada leske i spaliti. Ova mera zahteva dosta vremena i teško je izvodljiva u velikim zasadima kao i visokim žbunovima leske ili prilikom visokog nivoa infekcije. Hemijsko suzbijanje leskove grinje se primenjuje kada su prisutne mlade forme grinje u vreme migracija. Tretmani se obično obavljaju kada leskin pupoljak otvori drugi  ili treći list. Migracija je kontinuiran proces koji traje oko mesec dana i zavisi od:

 

·         Fenološke faze leske – tretiranja se sprovode u vreme kada se na letorastima formiraju od 3 do 5 novih pupoljaka, tj. u fazi migracije grinja, kada je napadnuto 10% pupoljaka.

·         Temperature (neophodno je da temperatura toko dana bude od 15 – 20*C)

 

Za precizno određivanje vremena tretmana, neophodno je konstatno praćenje (monitoring) prisustva grinja. Praćenje podrazumeva uočavanje mladih formi grinja u toku razvoja novih pupoljaka. Tetiranja treba ponoviti nakon dve nedelje. Od akaricida efikasni su: Omite, Demitan, Ortus, Abamectin.

Autor teksta: dipl. inž. Živanka Špirić, savetodavac u Poljoprivrednoj stručnoj službi Kikinda 

error: Content is protected !!