Projekat uključivanja dece iz marginalnih grupa u kulturni razvoj

Umetnička radionica za mlade „Terra Youth“ realizuje se od 7. do 14. maja, u okviru osamneastomesečnog projekta prekogranične saradnje Srbije i Rumunije. Nosilac projekta je Inerkulturalni institut iz Temišvara, a ostali partneri su Udruženje „Nevo Parudimos“ iz Rešice, Grad Zrenjanin i Centar za likovnu i primenjenu umetnost „Terra“ iz Kikinde.

U sedmodnevnoj radionici Terra Youth, koja se održava od 7. do 14. maja u Ateljeu Terra u Kikindi, učestvuje dvadesetoro dece romske populacije i dece sa posebnim potrebama, a sa njima rade mladi umetnici i studenti umetnosti likovnog departmana Akademije umetnosti u Novom Sadu i studenti Akademije umetnosti  Zapadnog univerziteta iz Temišvara. 

Naziv projekta je Inkluziv art, odnosno Pristupna pomoć za decu i omladinu u teško razvijenim socijalnim grupama. Cilj je uključivanje marginalnih grupa u kulturni i socijalni razvoj. Terra kao jedan od partnera na projektu organizuje dve radionice, a ova koja je u toku bavi se inkluzijom dece sa posebnim potrebama, kao i dece iz romskih zajednica, kako bi se olakšao njihov pristup kulturi – kaže Aleksandar Lipovanov iz Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Terra“.

Mentorstvo radionicom sprovode stručna lica zaposlena u CLPU Terra, dok koordinaciju vrše u saradnji sa defektolozima i nastavnicima iz osnovnih škola 6. oktobar i Feješ Klara koji su akreditovani za rad sa decom sa posebnim potrebama. U današnjoj radionici učestvovala su deca III, IV i V razreda OŠ za učenike sa poteškoćama u razvoju „6. Oktobar“.

Naši učenici izuzetno vole da se bave umetnošću, jer je to za njih direktan način da izraze svoje emocije. Vidi se da veoma uživaju ovde, jer je i sam ambijent terapeutski i magičan. Imali su priliku danas da rade u glini, što inače vole, mislim da im se zaista dopalo i da je to za njih jedno vrlo lepo i dragoceno iskustvo – kaže Vesna Šavija, nastavnica u OŠ „6. Oktobar“.

Nakon završetka radionice biće organizovana izložba u Galeriji Terra, koja će biti propraćena i katalogom u kojem će svaki rad deteta biti uslikan i opisan sa imenom autora. Osim sitnih galerijskih formata, deca rade i na velikom glinenom stubu na kojem utiskuju predmete i prirodne tvorevine koje su pronašli i ispisuju poruke na rumunskom, romskom i srpskom jeziku. Na kraju projektnog ciklusa stub će biti doniran Romskoj zajednici u Temišvaru.

Realizacija projekta započeta je maja 2017. godine, a trajaće do novembra ove godine. Budžet celog projekta iznosi 463 hiljade evra, a CLPU „Terra“ učestvuje sa oko 42.300 evra.

[FinalTilesGallery id=“27″]

 

 

error: Content is protected !!