Projekat „Ekolejks“: Đaci OŠ „Feješ Klara“ učesnici ekološkog kampa u Žombolju

U okviru realizacije prekograničnog projekta Srbije i Rumunije „Rehabilitacija ekosistema i očuvanje prirodnih dobara u Žombolju i Kikindi“, učenici Osnovne škole „Feješ Klara“ ovog vikenda učestvuju u ekološkom kampu u Rumuniji. U sklopu edukativnih projektnih aktivnosti, učešćem u nekoliko manifestacija i kampova, deca školskog i predškolskog uzrasta iz Žombolja i Кikinde dodatno se informišu o važnosti očuvanja životne sredine.

Jedna od edukativnih projektnih aktivnosti u sklopu projekta „Ekolejks“ je i ekološki kamp za osnovce u Žombolju, u kojem danas i sutra učestvuju i deca iz Kikinde. Saša Tanackov, član GV zadužen za privredu i investicije podsetio je da su u sklopu ovog projekta u proteklom periodu završeni radovi na Starom jezeru i da su sprovedene edukativne aktivnosti sa predškolcima:

Ovo je prvi put da u aktivnostima zajednički učestvuju deca iz Kikinde i Žombolja. Izuzetno je značajna ova saradnja jer su u pitanju bratska mesta, a ove godine obeležavamo punih 40 godina kako uspešno sarađujemo. Pružamo mogućnost novim naraštajima i mlađim generacijama da se više zbliže i da zajednički stvaramo bolju budućnost – rekao je Tanackov. 

Eleonora Volaš Cibula, profesorica geografije u OŠ „Feješ Klara“, kaže da ova aktivnost učenicima pruža da se kroz radionice još više upoznaju sa ekologijom, ali i prirodnim lepotama sa rumunske strane granice:

Žombolj i Kikinda imaju mnogo sličnosti, samim tim što su oba grada u Banatu, a imali smo i sličnu prošlost. Ova saradnja je jako dobra, ima veliki potencijal i nastaviće se jer se deca upoznaju, sklapaju nova prijateljstva i saznaju nešto o drugom gradu -rekla je Volaš Cibula. 

I profesorica biologije Gabrijela Bukur iz Žombolja smatra da je ova saradnja izuzetno važna:

Saradnja između škola može da otvori mnogo puteva i mogućnosti, a rezultati mogu biti samo pozitivni. Deca se druže i zajedno uče nešto novo. Volela bih da se ovaj projekat i ova sraadnja nastave – rekla je Bukur. 

„Rehabilitacija ekosistema i očuvanje prirodnih dobara u Žombolju i Kikindi“ jedan je od većih prekograničnih projekata, koje je lokalna samouprava realizovala u saradnji sa partnerima iz susedne Rumunije. Ukupna vrednost projekta iznosi 787 736 evra, od kojih 85 posto finansira Evropska unija. Od ukupne vrednosti projekta za Grad Kikindu, 413 hiljada evra, IPA program Srbija-Rumunija finansira nešto više od 351 hiljade evra, dok je ostatak od blizu 62 hiljade evra obezbedila lokalna samouprava. Krajnji rezultat projekta kojem se teži je zdrava i očuvana životna sredina, što će doprineti unapređenju kvaliteta života.  

error: Content is protected !!