Predstavljen projekat uvođenja kućnog kompostiranja

Danas je u velikoj sali Kulturnog centra u Kikindi održana javna prezentacija projekta „Poslovni modeli za unapređenje prikupljanja i valorizacije otpada – kućno kompostiranje“. Projekat su predstavili Sanela Veljkovski iz Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju, Nemanja Stanisavljević sa Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada i Miroslava Krnić iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj, i Ana Babić iz kompanije FCC. 

Nemačka razvojna saradnja kroz Otvoreni fond za modernizaciju opštinskih usluga u jugoistočnoj Evropi podržava opštine i javna komunalna prezuzeća u uvođenju 5 procesa koji će doprineti efikasnijem upravljanju otpadom na lokalnom nivou, kao i unapređenju usluga koje se pružaju građanima. Procesi se uvode kroz projekat Poslovni modeli za unapređenje sakupljanja i valorizaciju otpada, u partnerstvu sa Asocijacijom za upravljanje čvrstim otpadom i Regionalnom mrežom asocijacija lokalnih samouprava u jugoistočnoj Evropi. Za uvođenje procesa po istoj metodologiji, odabrano je 10 pilot opština u tri države. 

Sanela Veljkovski iz Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju kaže da je Kikinda jedna od pilot opština koju podržava Nemačka razvojna saradnja:

Radi se o regionalnom projektu koji obuhvata Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Makedoniju, a tema je unapređenje upravljanja otpadom. Konrektno, kada je Kikinda u pitanju, ona je zajednoi sa deset opština podržana tehnički kroz opremu u vođenju kućnog kompostiranja. Projekat je započet na početku godine, a sada smo u fazi nabavke opreme i zajedno sa Asocijacijom za upravljanje čvrstim otpadom pomažemo i Gradskoj u pravi i kompaniji FCC, da zajedno sa građanima uvedu kućno kompostiranje, kako bi se smanjila količina organskog otpada koji odlažemo na deponije. 

Odlaganjem manje količine otpada na deponije smanjuje se količina gasova koji dovode do efekta staklene bašte, što na viši nivo podiže zaštitu životne sredine. 

U projektu učestvuje i departman Zaštite životne sredine Fakulteta tehničkih nauka, a vanredni profesor ove obrazovne ustanove Nemanja Stanisavljević, kaže da je cilj projekta da se kućno kompostiranje radi na pravi način:

Ukoliko građani to ne rade na rade kako treba, ne postiže se maksimalan efekat. Kompostiranje je korisno jer se tako smanjuje količina biorazgradivog otpada koji se odlaže na deponije i smanjuju se troškovi transporta. Tim procesom se otpad u svežem satnju dovodi u inertnije stanje u kojem će manje generisati procednih voda i gasova u životnu sredinu, a istovremeno dobijamo proizvod – kompost koji možemo da koristimo u svom dvorištu.

Preko projekta „Poslovni modeli za unapređenje prikupljanja i valorizacije otpada – kućno kompostiranje“ 110 Kikinđana biće obučeno za kućno kompostiranje. 

Upravljanje otpadom na području grada i čišćenje divljih smetlišta je već nekoliko godina prioritet, a realizacija ovog projekta predstavlja još jedan korak napred. Kompostiranje je vraćanje prirdoi dela resursa koje smo uzeli, na taj način upravljamo životnom sredinom i utičemo na zdravlje svih nas, sve u funkciji održivog razvoja. Čak 30 posto kućnog otpada čini organski otpad od kojeg možemo da dobijemo kompost – kaže Miroslava Krnić iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razovj, i dodaje da se ekološka svest građana menja postepeno. 

U narednih nekoliko dana biće izvršena distribucija kompostera po mesnim zajednicama, a svi zainteresovni sugrađani koji su se prijavili dobiće i vodiče za kompostiranje. 

 

error: Content is protected !!