Predavanje Milivoja Bajšanskog „Portret junaka u epskoj narodnoj poeziji” 24. januara u CSU
Predavanje Milivoja Bajšanskog, master profesora srpskog jezika i književnosti, pod nazivom „Portret junaka u epskoj narodnoj poeziji” biće održano u petak, 24. januara sa početkom u 19 sati, u Centru za stručno usavršavanje. U pitanju je prvo od više planiranih predavanja namenjenih prosvetnim radnicima, ali i svim ljubiteljima književnosti i nauke, sa ciljem promocije sugrađana koji se bave naučnim radom.
Milivoj Bajšanski je rođen 1996. godine u Кikindi. Završio je Osnovnu školu „Vasa Stajić” u Mokrinu i Gimnaziju „Dušan Vasiljev” u Кikindi. Na Odseku za srpsku književnost i jezik Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu završava osnovne akademske i master akademske studije, stekavši akademsko zvanje master profesor srpskog jezika i književnosti. Od akademske 2021/2022. godine postaje doktorand na istom Odseku i Fakultetu, i saradnik u nastavi iz predmeta vezanih za narodnu književnost. Primarno se bavi istraživanjima vezanim za oblast izučavanja srpskog, slovenskog i balkanskog književnog folklora i interdisciplinarnih studija o refleksima tradicijske usmene književnosti i mitsko-obredne prakse balkanskih naroda u srpskoj i slovenskoj pisanoj književnosti, kao i metodikom nastave narodne književnosti. Takođe se interesuje za kulturu sećanja i zavičajnu književnost Mokrina (i Banata) pisanu iz pera: Miroslava Antića, Raše Popova i Vase Stajića. Istražuje i književno-kulturološki angažman Srba u regionu i dijaspori (Mađarska, Rumunija, Makedonija, Austrija i Nemačka). Autor je monografije Sve junake po imenu znadem (atribucija junaka u pesmama Tešana Podrugovića) i niza radova iz oblasti narodne književnosti. Svoje naučne radove objavljuje u periodici i zbornicima sa domaćih i međunarodnih naučnih skupova. Sekretar je Centra za istraživanje srpskog folklora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu. Član je Udruženja folklorista Srbije i Udruženja građana „Raša Popov”. Živi i radi u Novom Sadu.
„Portret junaka u epskoj narodnoj poeziji” teži oblikovanju figure epskog junaka: kako junak postaje jedinstvena pojava, individua u tradicionalnoj zajednici. Oblikovanje skice portreta junaka se koncentriše na elemente atribucije: ime, psihologizacija, uzrast, telesne karakteristike, odeća, oružje, verni pratilac, poreklo, društveni status i stanište junaka. Predavanje uključuje pesme koje su obuhvaćene planom i programom predmeta srpski jezik za osnovnu školu i predmeta srpski jezik i književnost gimnazije i srednjih stručnih škola, ali i najpoznatije pesme iz „Srpskih narodnih pjesama“ Vuka Кaradžića – u cilju folklorističkog tumačenja usmene epike, ali i reinterpretacije novih naučnih saznanja iz oblasti proučavanja srpske epske narodne književnosti, narodnog života tj. folklora i njegovih naučnih disciplina, koje nude interdisciplinarno tumačenje ove vrste poezije.