Položeni venci u Parku prijateljstva „Narvik“ na spomenik kikindskim internircima
Na spomenik kikindskim internircima u Parku prijateljstva ‘’Narvik’’ predstavnici Gradske uprave u Kikindi, kao i predstavnici Društva norveškog prijateljstva i drugih boračkih organizacija, položili su vence u znak sećanja na Kikinđane koji su tokom Drugog svetskog rata internirani na sever Norveške. Današnjom komemoracijom u Parku prijateljstva „Narvik“ obeležena je 81. godišnjica od stradanja naših sugrađana u nemačkim koncentracionim logorima širom Norveške. Minutom ćutanja odata je počast i stradalima u prethodnim danima u Beogradu i Mladenovcu.
Mladen Bogdan, predsednik Gradskog parlamenta, istakao je da rad na prijateljstvu, sklapanju veza, povezivanju i negovanju odnosa sa prijateljskim gradovima i opštinama jeste politika našeg grada, koja je usmerena ka saradnji, kao i tome da veze i odnose koje Grad Kikinda ima, proširuje i trudi se da uvek pronađe neke nove oblike saradnje i nove oblasti na kojima treba da se radi i pomoću kojih može unaprediti odnose:
–Sećamo se danas naših Kikinđana koji su doživeli tešku i tragičnu sudbinu u logorima na severu Norveške, zbog čega se svakog Đurđevdana okupljamo ovde, kako bismo im odali počast za njihovo mučeništvo i sačuvali to od zaborava. To je veoma važno imajući u vidu prethodne dane koji su itekako teški i tužni i shodno tome smatram da moramo da pokažemo zajedništvo u bolu prema svima koji su stradali. Za Kikindu je veoma važno da čuva i neguje sećanje na sve one koji su tragično stradali u Drugom svetskom ratu od fašističke ruke i da iskažemo još jednom zahvalnost prema našim prijateljima, Kraljevini Norveškoj, zbog toga što su se pristojno, prijateljski i humano odnosili prema svima onima koji su boravili u Norveškoj u tim teškim vremenima. Oni koji su preživeli, imali su mogućnost da o tome i svedoče. Zbog toga je i došlo do prijateljstva između Kikinde i grada Narvika. – dodao je Bogdan.
Tokom Drugog svetskog rata u norveške logore odvedeno je više od 4.000 Jugoslovena, a interniramo je i 46 Kikinđana od kojih se sedam vratilo živo. Da se ovakvi događaji ne smeju ponoviti, podsetio je i sekretar Društva norveškog prijateljstva u Kikindi:
–Dok je nas sećanja neće izbledeti i potrudićemo se da ih održavamo u tradiciji. Trebalo bi da sa školama poradimo na edukaciji mlađih naraštaja kroz istorijske sekcije i da ih uključimo u rad našeg društva.– izjavio je Firedi.