Podrška podizanju zelene infrastrukture na području Kikinde

Organizacija Ujedinjenih Nacija za poljoprivredu i hranu FAO, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Pokret gorana Kikinde i Dimitrovgrada zajednički realizuju projekat pod nazivom „Stvaranje uslova za obnovu šumskih predela na političkom, terenskom i tržišnom nivou radi dostizanja neutralne degradiranosti zemljišta“, koji ima za cilj unapređenje zelene infrastrukture u Kikindi. Cilj je i da se građanstvo u što većem broju upozna sa mogućnostima sprečavanja pogoršanja kvaliteta zemljišta.

U okviru projekta, danas je u Kulturnom centru održana radionica pod nazivom „Podrška podizanju zelene infrastrukture na području Kikinde“, koja je okupila stručnjake, poljoprovednike, vlasnike privatnih šumskih poseda, predstavnike lovačkih udruženja, pčelara, kao i Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj:

Ovo je izrazito poljoprivredno područje, jer se oko 90 posto zemljišta koristi kao obradivo, tako da moramo pokušati bar državno zemljište lošijih klasa i kategorija da koristimo u svrhu pošumljavanja. Cilj ove studije je i da poljoprivrednicima pokažemo i dokažemo da ako opredele zemljište lošijeg kvaliteta za pošumljavanje, to će njima doneti benefite, ali će biti i za opšte dobro – istakao je diplomirani šumarski inženjer Miodrag Radovanović, iz Pokreta gorana Kikinde.

Za podizanje pošumljenosti na teritoriji Kikinde samo za jedan procenat potrebno je duže od 10 godina, odnosno oko 780 hektara, što samo pokazuje koliko je to odgovoran i ozbiljan poduhvat:

Kikinda je jedna od najnepošumljenijih lokalnih samouprava u našoj zemlji, tako da je značaj ovog projekta veoma veliki. Vojvodina je cela ugrožena nedostatkom šuma, tako da postoji potreba da u poljoprivredi bude mnogo više zastupljenih agro-šumarskih sistema, koji će doprineti smanjenju erozije i povećanju prinosa – objasnio je Dejan Stojanović, pomoćnik direktora i naučni savetnik u Institutu za nizijsko šumartsvo i životnu sredinu Univerziteta u Novom Sadu. 

 

error: Content is protected !!