Planinari „Kinđe“ jedini u Srbiji osvojili tri najviša vrha Severne Afrike u jednom pohodu

Planinarsko društvo “Kinđa” iz Kikinde jedino je u Srbiji osvojilo, u jednom pohodu, tri najviša vrha u Severnoj Africi, visoka preko 4.000 metara, među kojima je i najviši Tubkal od 4.167 metara.

PD “Kinđa“ ove godine obeležava 20 godina postojanja, a ovaj značajan jubilej, planinari su obeležili na najlepši način, nedavnim pohodom u Maroku, na planini Visoki Atlas, kada su jedini u Srbiji, u jednom pohodu, osvojili tri vrha Severne Afrike.

Najpre smo osvojili najviši vrh Severne Afrike-Tubkal, visok 4.167 metara, a potom dva oko 4.020 metara-Timizguida ( u prevodu na berberski jezik znači džamija) i Rasonaukrim (glava na berberskom). Jedini smo u Srbiji koji smo zadnja dva ubacili u program-navodi planinarski vodič PD „Kinđa“ Jovan Jarić za Ami Naxi radio.

Planinari „Kinđe“, njih 40, vratili su se sa ovog uspešnog pohoda pre nedelju dana, koji su planirali još pre dve godine, ali su usled pandemije koronavirusa morali da ga odlože.

Pomerali smo avionske karte pet puta za 40 ljudi, bilo je teško, ali smo naš cilj ostvarili. Kad nešto volite, ne postoje prepreke da to i uradite-kaže Jarić.

PD „Kinđa“ godišnje organizuje oko 20 planinarskih pohoda godišnje, što je za 20 godina postojanja približno 400 akcija.  Najviše vrhova osvajaju na planinama Balkana, ali i šireg područje: Slovačke, Rumunije, Afrike.

U planu imamo i osvajanje vrhova u Aziji. Na leto krećemo na Ararat, najviši vrh Turske, a naredne godine odlazimo u Iran, planova je mnogo. Nadam se ćemo sve realizovati-dodaje Jarić.

„Kinđa“ ima stotinak članova, a nosi ime po najvišoj tački Kikinde, tačnije najvećem brežuljku severoistočnog Banata, brdu koje predstavlja ostatke praistorijske grobnice-humke, na nadmorskoj visini od 83 metara.

S obzirom da planinari dolaze iz ravnog Banata, kažu da ih to ne sprečava da osvajaju najviše svetske vrhove.

Koze na drvetu

Planinari „Kinđe“ kažu da su svašta videli na svojim putešestvijima, ali su se najviše iznenadili prizorom u Maroku, kada su ugledali koze na drvetu arganu. Njih  lokalno stanovništvo, zbog siromašnih površina pod travom, postavlja upravo na ovo drvo, kako bih se hranili lišćem argana.

error: Content is protected !!