Pitijada u Kozarcima: Najbolju krompirušu napravila Mirjana Behara iz Velikog Sela, pita za „Ginisa“ duga 30 i po metara
Mesna zajednica Novi Kozarci i Udruženje žena iz ovog sela organizovali su danas na prostoru Sportskog centra „Sloboda“ 12. po redu „Pitijadu“, tamičenje u pravljenju pite od krompira. Prema oceni žirija, najbolju pitu, u konkurenciji više od 60 pita, napravila je Mirjana Behara Iz Banatskog Velikog Sela, dok su drugo i treće mesto pripale Kozarčankama, Aniti Karanović i Snežani Crnčević. Dame iz Udruženja žena su ovoga puta napravile pitu dugu 30 i po metara, i oborile sopstveni rekord za 30 centimetara.
Jedno od najznačajnijih gastronomskih takmičenja na teritoriji našeg grada pokrenuo je Milorad Majkić, Novokozarčanin koji se uvek vraćao rodnom selu. „Pitijada“ je veoma važna manifestacija jer spada u one koje čuvaju tradicionalna jela od zaborava:
–Za ovako male sredine, gde je smanjena društvena aktivnost, ovakav tip manifestacije je veoma značajan. Pitijada u Novim Kozarcima je nastala po ideji profesora Majkića, a danas je organizuje Udruženje žena, uz podršku Mesne zajednice i lokalne samouprave – rekao je Marko Čavka, potpredsednik Saveta mesne zajednice Novi Kozarci.
Prema oceni žirija, koji je uzimao u obzir izgled, odnos fila i testa, ukus, način pravljenja pite, proglasio je za najbolju krompirušu koju je napravila Mirjana Behara. Pobednica iz zdravstvenih razloga nije mogla da prisustvuje proglašenju, a njena rođaka Vinka Grmaš kaže da je tajna verovatno u iskustvu:
–Mislim da je dugogodišnje iskustvo u mešenju pita doprinelo tome da ona bude pobednica. Domaćice poreklom iz Bosanske Krajine prave odlične pite jer je to njihova tradicija, prave ih za sve prilike. Svi se raduju piti kad dođu u naše krajeve, jer je to nešto posebno – rekla je Grmaš.
Lokalna samouprava godinama pruža veliku podršku ovom takmičenju:
–Žene su stub domaćinstva i bolji deo našeg društva. Ove fantastične pite, koje su napravljene sa osmehom i ljubavlju, imaju ukus zavičaja. Uspeli smo da po 12. put organizujemo ovu manifestaciju, uz lepo druženje i mnogobrojne goste – rekao je Lukač.