Otvorena izložba „Velikokikindski privilegovani distrikt – kako su Kikinđani osvajali slobodu“

Večeras je u organizaciji Kulturnog centra i Istorijskog arhiva, pod pokroviteljstvom lokalne samouprave, otvorena izložba „Velikokikindski privilegovani distrikt – kako su Kikinđani osvajali slobodu“. 

Na današnji dan, 12. novembra 1774. godine austrijska carica Marija Terezija osnovala je Velikokikindski privilegovani distrikt, koji je do 1876. godine bio autonomna teritorijalna jedinica u okviru Habzburškog carstva, sa sedištem u Velikoj Kikindi. Povelja je kao pravni akt ozvaničila osnivanje Distrikta, a obezbeđivala je određene privilegije. Distrikt je bio mahom naseljen Srbima, a osim Velike Kikinde u njegovom sastavu bilo je još devet naselja srpskih graničara u severnom i srednjem Banatu: Srpski Krstur, Jozefovo (deo današnjeg Novog Kneževca), Mokrin, Karlovo (deo današnjeg Novog Miloševa), Bašaid, Vranjevo (deo današnjeg Novog Bečeja), Melenci, Kumane i Taraš. 

Istoričar Srđan Sivčev, zaposlen u Istorijskom arhivu, objašnjava zašto je 12. novembar veoma važan datum u našoj istoriji kojeg treba da se sa ponosom sećamo:

Na taj dan uspostavljen je Velikokikidnski distrikt, koji je bio administrativna krunska oblast u Habzburškoj monarhiji. U njemu su Srbi stekli izvesna ekonomska i politička prava, koja su im omogućila dalji razvoj, bolji u odnosu na ostale Srbe u ostatku Habzburške monarhije – kaže Sivčev. 

Otvaranju izložbe prisustvovao je i predsednik Skupštine grada, Mladen Bogdan, koji je izrazio veliko zadovoljstvo što se, i pored trenutne epidemiološke situacije, ipak obeležava ovako važan datum za Kikindu:

Ovo je jedan od datuma koji podseća na borbu našeg naroda za svoja prava. To nam daje razlog da se ponosno sećamo prošlosti i pokazuje nam kako bi trebalo da se ponašamo i u sadašnjosti i u budućnosti. Nastavićemo da obeležavamo sve značajne datume u istoriji grada Kikinde – kaže Bogdan. 

Gradonačelik Nikola Lukač istakao je da su Istorijski arhiv i Kulturni centar dali sve od sebe da izložba bude realizovana:

Ovo je prvi put da na ovakav način obeležavamo 12. novembar, veoma značajan datum. Istorijske činjenice govore da je to bio jedan od prvih koraka ka slobodi i da je srpski narod u Velikokikindskom distriktu mogao da uživa određene privilegije. 

Na izložbi u galeriji Kulturnog centra mogu da se vide dokumenta iz Istorijskog arhiva koja su posvećena ovom važnom delu istorije našeg grada, kao i sama Povelja, za koju se dugo smtralo da je uništena, dok 1974. godine nije utvrđeno da se nalazi u Arhivu Hrvatske. Iste godine vraćena je u Kikindu. 

error: Content is protected !!