Organizacija „Severni Banat“ obeležila Svetski dan slepih

Danas je u prostorijama Organizacije slepih i slabovidih „Severni Banat“ upriličeno obeležavanje Svetskog dana belog štapa, u okviru kojeg je predstavljen govorni softver za android telefone. Na današnjem skupu razgovaralo se i o mogućnostima postavljanja više taktlnih staza u našem gradu, kao i o poboljšanju rada zvučnih semafora.

Aplikaciju za mobilne telefone, koja će slepim i slabovidim osobama pomoći u svakodnevnom životu, izradila je novosadska firma firma „AlfaNum“, a sredstva je izdvojilo Ministarstvo za rad, boračka i socijalna pitanja. Govorni softver omogućava slepim i slabovidim osobama da lakše koriste mobilni telefon, jer će moći da čuju ono što drugi vide. Nikola Đorđević, predsednik Gradske organizacije slepih Beograd, kaže da su slepi i ranije imali takvu opciju, ali im je od sada omogućeno da čuju glas na srpskom jeziku:

Sve ono što se pojavi u tekstu, što može da se pročita, slepe i slabovide osobe će moći da čuju na srpskom jeziku. Softver je besplatan za sve, samo je potrebno nabaviti mobilni telefon. Zahvaljujući aplikaciji, moći će uspešno da koriste sve funkcije telefona – kaže Đorđević.  

Na današnjem skupu povodom obeležavanja Svetskog dana slepih i slabovidih osoba, jedna od tema bilo je i postavljanje taktilnih staza, koje slepim licima pomažu da se bolje snalaze u prostoru. Svoje proizvode predstavila je pribojska firma Dizajnbiro, licencirani porizvođač taktilnih staza u Srbiji:

Osim taktilnih staza bavimo se i proizvodnjom orijentacionih planova na Brajevom pismu. Radi se o skupu pomagala koja slepima pomažu da se, kada se nađu na određenom prostoru lakše snalaze i da znaju da li su stigli do željene lokacije  – kaže Vladan Marković, vlasnik firme Dizajnbiro.

Član Gradskog veća, Miodrag Bulajić, podsetio je da je lokalna samouprava izdvojila značajna sredstva za zvučnu signalizaicju koja je postavljena na najprometnijim saobraćajnim raskrsnicama:

Takođe, u samom centru grada postavili smo taktilne staze, za bezbednije kretanje slepih i slabovidih osoba, kao i prostor za obuku pasa vodiča. Današnji sastanak je prilika da čujemo na koji način još možemo da, putem finansijskih sredstava i relizacijom određenih projekata, obezbedimo pogodnosti za slepa i slabovida lica– rekao je Bulajić. 

Organizacija slepih „Severni Banat“ osnovana je 2007. godine, sa ciljem osamostaljivanja slepih i slabovidih osoba i pružanja različitih korisnih informacija kroz edukacije i obuke. Organizacija broji oko 150 čalnova, koji učestvuju u raznim društvenim, kulturnim, sportskim i drugim aktivnostima. Prema podacima beogradskog Udruzenja „Beli štap“, u Srbiji živi oko 12.000 slepih i slabovidih osoba. 

Dan slepih i slabovidih obeležava se 15. oktobra u celom svetu, u skladu sa preporukom UN i Svetskog saveza slepih iz 1992. godine.

error: Content is protected !!