Održana interaktivna radionica „Dobro je biti dobar“

Udruženje preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom Republike Srbije (UIPS), uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i grada Кikinde, organizovalo je danas u Centru za stručno usavršavanje interaktivnu radionicu pod nazivom „Dobro je biti dobar“. 

Današnja radionica „Dobro je biti dobar“ deo je programa „Usmerimo se na bitno“, koji ima za cilj podizanje svesti javnog mnenja, otklanjanje predrasuda poslodavaca i podsticanje aktivacije osoba sa invaliditetom za ulazak u svet rada, kroz primere dobre prakse preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Program je dobio podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja na Stalnom otvorenom konkursu za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom u 2018. godini.

Mirjana Pantelić, sekretarka Udruženja preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom Republike Srbije, istakla je da je ideja celog programa rad na inkluziji društva.

Cilj nam je da omogućimo pravu sliku drugim poslodavcima da razumeju da zaposliti osobu sa invaliditetom samo znači samo oplemeniti i obogatiti radnu sredinu. Želimo to da pokažemo na primeru rezultata koje su preduzeća za pšrofesionlanu rehabilitaciju postigla u poslednjih skoro sedam decenija, koliko postoje – rekla je Pantelić.

Profesorka matematike Marija Grujić, vodila je interaktivnu radionicu kroz koju su učesnici učili o tome kako da komuniciraju i kako da postignu što bolje rezultate u ovoj oblasti.

Prezentaciju sam nazvala „O ljubavi, razumevanju i kretanju u cipelama drugih“. Pričaćemo o tome kako da razumemo i sebe i drugog sagovornika, sa idejom da što bolje komuniciramo. Najbitnije je videti svog sagovornika, oslušnuti ga, i čujemo koji je njegov maternji jezik duše i da pričamo tim jezikom – kaže Grujić.

Pavle Počuč, zamenik pokrajinskog sekretara za privredu i turizam izrazio je veliko zadovoljtsvo što su danas brojna preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju, kao i predstavnici lokalne samouprave i Sekretarijata imali priliku da razmene iskustva i dobiju infoirmacije o tome u kakvom su trenutno stanju preduzeća za zapošljavanje osoba sa invaliditetom.

Ovo je dobra prilika i da predstavimo naše konkretne programske linije koje se odnose na podršku preduzećima, ali i osobama sa invaliditetom koje imaju želje da započnu sopstveni biznis. Prvi konkretni koraci na polju podsticaja bile su subvencije preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju, za nabavku mašina, repromaterijala, opreme i softvera. Tu su i aktivne mere politike zapošljavanja kroz koje poseban akcenat dajemo u podršci preduzećima koja zapošljavaju osobe sa invaliditetom, a tu su i sredstva u iznosu od 300.000 dinara koja dajemo osobama sa invaliditetom koje  pokreću svoj biznis – kaže Počuč.

Zamenik pokrajinskog sekretara je istakao i da su pomenute mere dale dobre rezultate i da statistički podaci pokazuju da je broj nezaposlenih osoba sa invaliditetom u Vojvodini smanjen za 4 procenta, i da je broj zapošljavanja povećan za 5 procenata. U Pokrajini se na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje nalazi blizu 7 hiljada osoba sa invaliditetom.

Učesnicima radionice obratile su se i Stanisalava Hrnjak, predsednica Skupštine grada, i Đurđina Jerinkić, načelnica odeljenja za posredovanje u zapošljavanju i planiranje karijere u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, koja je govorila o iskustvima Filijale Kikinda u proicesu profeisonalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba sa invaliditetom. O poslovanju u kontekstu osećaja vrednosti i primerima dobre prakse govorile su  i Jasmina Poljan, direktorica proizvodnje i Valentina Rađenović članica stručnog tima preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom DOO „Lira“ Zaštitna radionica Кikinda.

 

 

error: Content is protected !!