Održan okrugli sto „Žene i mediji“

Danas je u Gradskoj kući održan okrugli sto na temu „Žene i mediji“, kojem su prisustvovale predstavnice lokalne samouprave, lokalnog Saveta za ravnopravnost polova, Ženske parlmentarne mreže Skupštine AP Vojvodine, Ženske odborničke mreže Zrenjanin, lokalnih medija, kao i odbornice iz Severnobanatskog okruga i Pokrajine.

Kikinda je danas bila domaćin tribine sa temom „Žene i mediji“, na kojoj se razgovaralo o izazovima, prilikama i mogućnostima, kako bi se pripadnice lepšeg pola motivisale i aktivirale, i na taj način dale svoj lični doprinos. Predsednica Skupštine grada, Stanislava Hrnjak, izrazila je veliko zadovoljstvo što je Ženska parlmentarna mreža Skupštine AP Vojvodine prepoznala Kikindu kao grad koji zaslužuje da organizuje ovakav skup: 

Cilj današnjeg sastanka je da donesemo određene zaključke i da odredimo zadatke i ciljeve za koje ćemo se zalagati u narednom periodu. Izazovi se odnose pre svega na to da treba da se više zalažemo da veći broj žena bude zastupljen u političkom životu, i javnom prostoru uopšte, kroz različite programe delovanja – rekla je Hrnjak. 

Poslanica i članica Ženske parlamentarne mreže Skupštine AP Vojvodine, Stanka Mihajlov, kaže da je cilj ovakvih okruglih stolova, koji će biti održani u više vojvođanskih mesta i gradova, ohrabrivanje i osnaživanje žena:

Želimo da kroz ovakve skupove, ali i različite konferencije i radionice, objasnimo damama da je suština u njihovoj hrabrosti, a mi smo tu da ih podržimo. Današnja tema se konkretno odnosi na žene u medijima. Bez obzira na to koliko se borimo da dame što više budu zastupljene i zaposlene u medijima, u javnim nastupima je mnogo manje žena. Mislim da je sve do nas samih i da mi moramo da se izborimo za to – kaže Mihajlov. 

Zakon o ravnopravnosti polova obavezuje sve organe javne vlasti da vode aktivnu politiku jednakih mogućnosti, da prate ostvarivanje načela ravnopravnosti zasnovane na polu u svim oblastima javnog života i primenu međunarodnih standarda i Ustavom zagarantovanih prava u ovoj oblasti. Uklanjanje rodnih stereotipa u sredstvima javnog informisanja i promocija rodne ravnopravnosti utvrđen je kao jedan od strateških ciljeva prethodne Nacionalne strategije za poboljšanje položaja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti. Etički kodeks novinara Srbije obavezuje novinare i novinarke da u javnom izveštavanju izbegavaju diskriminaciju zasnovanu, između ostalog, na rasi, polu, starosti i seksualnom opredeljenju.

 

error: Content is protected !!