Obeležen Dan sećanja na stradanje i progon Srba u „Oluji“

I ove godine, u organizaciji Udruženja „Srpski ratni veterani“ i lokalne samouprave, u Kikindi je obeležen 5. avgust, Dan sećanja na izbegla i stradala lica vojnoj akciji „Oluja“ 1995. godine. 

Otvaranju izložbe „Srpska deca u ratovima devedesetih godina“ u Kulturnom centru prisustvovao je član Gradskog veća Miodrag Bulajić, koji je tom prilikom rekao da nikad ne sme da se zaboravi ono što se dogodilo avgusta 1995. godine:

Vojna operacija „Oluja“ predstavlja etničko ćišćenje i pogrom Srba, gde je preko 2 hiljade ljudi ubijeno, a njih 250 hiljada proterano iz svojih domova. Na ovu činejnicu ne možemo da budemo imuni, niti da se pretvaramo da se to nije dogodilo. Nikako ne možemo sve to zaboravimo, ali možemo da oprostimo – rekao je Bulajić. 

Istoričar Stefan Radojković, saradnik Muzeja žrtava genocida u Beogradu, kaže da se stradanja i žrtve pamte i beleže institucionalno:

Ukoliko želimo da upoznamo međunardnu javnost sa stradanjima, to se radi isključivo ovako, institucionalno. Svaki drugi način percipira se kao diletantski, i kao zloupotreba žrtava. Trudimo se i da ovom izložbom, posvećenom stradanju dece, na dostojan način obeležimo sećanje na naše žrtve – kaže Radojković. 

Prema podacima Komesarijata za izbeglice, tokom “Oluje“ u Kikindu je 1995. godine izbeglo oko 1.200 osoba iz Republike Srpske Krajine i većina ih je ostala u našem gradu.

error: Content is protected !!