Obeležen Dan oslobođenja Kikinde u Prvom svetskom ratu
Na današnji dan, pre 106 godina, ulaskom Drugog pešadijskog puka “Knjaz Mihajlo“, na čelu sa brigadirom Dragutinom Ristićem, oslobođena je Velika Kikinda u Prvom svetskom ratu. Tim povodom, položeni su venci kod spomen ploče Dragutinu Ristiću u holu Gradske kuće i na spomen kosturnici na Železničkom groblju. Događaju su prisustvovali predstavnici lokalne samouprave, Vojske Srbije i boračkih organizacija.
Komemorativnim skupom na Železničkom groblju i kod spomen ploče Dragutinu Ristiću u holu Gradske kuće, koja je postavljena na stogodišnjicu oslobođenja Kikinde, danas je obeležen jedan od najvažnijih datuma u istoriji našeg grada:
–Na ovaj dan, 1918. godine kao grad smo prvi put dočekali svoje oslobodioce, na veliko oduševljenje svih Srba koji su ovde živeli. Nekoliko dana kasnije, Kikinda se zvanično prisajedinila i postala deo Kraljevine Srbije. Uvek se moramo sećati herojstva naših junaka koji su se borili za slobodu, i pokazali veliku hrabrost i patriotizam -rekao je Mladen Bogdan.
Dušan Popeskov, predsednik Skupštine grada, istakao je da je veoma važno negovati kulturu sećanja:
–Ponosni smo na Gvozdeni puk i na brigadira Dragutina Ristića, kao i na naše pretke koji su se žrtvovali kako bismo mi danas živeli u slobodi. Naš narod nikada nije vodio osvajačke ratove, nego samo odbrambene i uvek se borio na slobodarskoj strani– istakao je Popeskov.
Na današnji dan, pre 106 godina brigadir Dragutin Ristić, komandant Drugog pešadijskog puka Knjaz Mihajlo, sa balkona Gradske kuće objavio je da je u Veliku Kikindu stigla sloboda. Prema proceni nadležnih, oko hiljadu Kikinđana je učestvovalo u Velikom ratu na strani Ruskog carstva uglavnom na frontu u Dobrudži na rumunsko – bugarskoj granici i u Italiji. U grobnici na Železničkom groblju sahranjena su 184 pripadnika Vojske Kraljevine Srbije, Rumunije i Rusije, među kojima je dvadeset jedan Kikinđanin.