Obeležavanje Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima

Crveni krst Kikinda obeležava danas 18. oktobar, Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima javnom akcijom na gradskom trgu, u cilju podizanja svesti građana o problemu trgovine ljudima. Ovaj globalni problem javlja se u svim zemljama sveta, te je zbog toga neophodno o njemu stalno govoriti i podsećati građane da budu oprezni.

Ove godine ovaj međunarodni datum obeležava se pod sloganom: Ne posmatraj, reaguj! Ljudska bića nemaju cenu! Mladi volonteri su na kikindskom trgu, osim distribucije informativnog materijala izvodili performans kako bi skrenuli pažnju građanstvu i prikazali faze u lancu trgovine ljudima.

 

Ovogodišnji slogan šalje jasnu poruku da ljudska bića nisu roba, nego imaju osnovna prava. Crveni krst se bavi isključivo prevencijom i vršnjačkom edukacijom da bi se skrenula pažnja mladima i da bi se što više pričalo o ovoj temi jer će, kada ljudi saznaju kako da se zaštite, biti i manje žrtava – kaže Mila Kovačević, predsednica Omladinske terenske jedinice Crvenog krsta Kikinda.

Informativna predavanja i radionice na temu prevencije se poslednjih godina realizuju kontinuirano u toku godine, a tokom oktobra, edukaciju će proći učenici I razreda Ekonomsko-trgovinske škole.

Najčešći oblici trgovine ljudima su: seksualno iskorišćavanje, radna eksploatacija, prinudni brak, lažno usvajanje, prinudno prosjačenje, korišćenje u oružanim sukobima, prinuda na vršenje krivičnih dela i trgovina organima.

Žrtve trgovine ljudima su najčešće osobe koje su u društvu najranjivije, i gotovo uvek potiču iz okruženja u kojima su njihova prava i pre uvlačenja u lanac trgovine ljudima bila ugrožena siromaštvom i nefunkcionalnom porodicom, što ih čini lakim plenom trgovaca ljudima. Trgovac, isto tako, može biti bilo koja osoba, a neretko se dešava da se radi o osobi od poverenja koja je zadužena za vrbovanje žrtava lanca trgovine.

Vlada Srbije usvojila je avgusta ove godine Strategiju prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, posebno ženama i decom, i zaštite žrtava od 2017. do 2022. godine, kao i prateći Akcioni plan za 2017. i 2018. godinu, šest godina nakon isteka prethodnog plana.

 

 

 

error: Content is protected !!