Novi vetrozaštitni pojas u Mokrinu prema Padeju

Na periferiji Mokrina završava se sadnja vetrozaštitnog pojasa površine 12 hektara sa 15.500 sadnica hrasta. Vetrozaštitni pojas nalaziće se na potezu od Mokrina prema Padeju i predstavljaće odličnu zaštitu domaćinstava od vetrova, a s obzirom na veliki broj sadnica, stvoriće se i novi ekosistem na tom području:

U Mokrinu završavamo sadnju vetrozaštitnog pojasa od samog sela prema Padeju sa ukupno 15.500 sadnica hrasta. Posao je poveren preduzeću “Vikumak“ iz Iđoša, koje je pored poslova sadnje, preuzelo na sebe obavezu da će dve godine sadnice i održavati. Oba obaveza pratiće sve buduće poslovne partnere koji budu dobijali poslove sadnje sadnica sa obavezom održavanja u roku od dve godine. Sredstva za vetrozaštitni pojas dobijena su od Ministarstva za zaštitu životne sredine u iznosu od 12 miliona i 400 hiljada dinara i moram da naglasim da nas resorno ministarstvo podržava kako ove tako i prethodnih godina. mi ćemo tu lepu saradnju iskoristiti na najbolji mogući način kako bi podigli što više vetrozaštitnih pojaseva na području našeg Grada. Samo tako ćemo uspeti da unapredimo kvalitet života naših sugrađana – kaže Stevan Iličić, član Gradskog veća za zaštitu životne sredine.

Vremenske prilike odgovaraju sadnicama, tako da posao sadnje može da se odvija bez većih problema. Temperaturna kolebanja nisu u velikoj meri pokrenula vegetaciju:

Na potezu vetrozaštitnog pojasa od Mokrina prema Padeju sade se sadnice hrasta lužnjaka, tako da bih apelovao na meštane Mokrina posebno na one koji vode stoku na ispašu, ali i na one koji izvode radove sa mehanizacijom, da posebu pažnju obrate na ove sadnice i da ih sačuvaju. Starost sadnica je od tri do četiri godine, visine od metar i po do dva metra. Prvenstveni cilj podizanja ovog pojasa jeste da se domaćinstva zaštite od hladnih severnih vetrova, ali i da bi se sprečila eolska erozija jer ovaj teren nema šuma u okolini i vetar vrlo lako odnosi plodni soj zemljišta sa njiva. Ovim bi trebalo da se donekle poboljša taj zemljišni režim. Kada sadnice porastu, nastaniće ga veliki broj ptica i drugih životinja tako da ćemo dobiti novi ekosistem na ovom području. Radi se o dobrom i kvalitetnom drvetu, nešto sporijeg rasta. Mi smo u obavezi da vodimo održavanje naredne dve godine. To podrazumeva međuredno održavanje, odnosno uništavanje korova, kao i zalivanje sadnica koje se obavlja tokom letnjih meseci kada je previše toplo. Tada se zaliva sa 20 litara po sadnici tri puta u toku sezone – podsetio je Radivoj Lagundžin, vlasnik Rasadnika “Vikumak“ iz Iđoša.

Za ovu godinu u Gradskoj upravi Kikinda planirano je da se, između ostalog, konkuriše za vetrozaštitni pojas od Mokrina do fazanerije Mlaka, u kom bi bilo posađeno dodatnih 9.000 sadnica.

error: Content is protected !!