Miroslava Krnić u emisiji „Ami vas pita“: Od početka godine posađeno 17 hiljada sadnica

Gošća današnje emisije „Ami vas pita“, koja se na našoj frekvenciji emituje premijerno četvrtkom i reprizno subotom od 11 sati, bila je sekretarka gradskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj, Miroslava Krnić, sa kojom smo razgovarali o ozelenjavanju, pošumljavanju i cvetnom uređenju na teritoriji našeg grada.

Vojvodina je dominantno poljoprivredni region, zbog čega nema dovoljno šumskog zemljišta. Prema podacima poslednje nacionalne inventure šuma, naša pokrajina, sa procentom šumovitosti od 7,1 posto, spada u šumom najsiromašnije regije starog kontinenta. Poseban je problem u Banatu, gde se mnoga mesta suočavaju sa veoma niskim procentom pošumljenosti,  sa nepostojanjem vetrozaštitnih pojaseva i uništavanjem zelenih površina u urbanim sredinama. 

U našem gradu se, posebno u poslednjih nekoliko godina, radi na povećanju procenta šumovitosti, a prolećna sadnja se privodi kraju:

Očekujemo kraj prolećne sadnje do 10. aprila. Od početka godine posađeno je 17 hiljada sadnica, od čega je 15 500 sadnica hrasta u vetrozaštitnom pojasu, uz nekategorisani put Mokrin – Padej. Tu su i sadnice koje su već ili će biti posađene na Gradskom trgu i Gradskom stadionu, a 650 sadnica biće raspoređeno i seoskim sredinama – objašnjava Krnić. 

Naša sagovornica ističe da je veoma važno u akcije pošumljavanja uključiti i naše najmlađe sugrađane:

Vrlo je bitna edukacija kod dece, jer se ona dobro sećaju koje su stablo zasadili i kako su taj dan proveli u prirodi, družeći se sa drugarima. Da treba da neguju zelenilo i čuvaju prirodu uče ih i podsećaju članovi porodice ali i učitelji i nastavnici u školi. Svi se moramo više baviti životnom sredinom, jer najveći uticaj na prirodu ima čovek. 

Nadležni gradski sekretarijat u poslovima zaštite zelenila u urbanoj sredini ima veliku podršku i pomoć Instituta za nizijsko šumarstvo iz Novog Sada, koji daje stručnu ocenu, nakon zdravstvenog pregleda stabala:

Uskoro će biti korektivnog orezivanja na Trgu, od Katoličke crkve do kružnog toka. Na tom potezu su lipe u dosta lošem stanju, koje nisu duže vreme orezivane. Tretmani zaštite nisu dali očekivane rezultate, pa smo morali da izvršimo malo veće orezivanje, ali neće biti vađenja stabala – kaže Krnić. 

Sve što je zasađeno na javnoj površini, pripada odluci o uređenju i održavanju zelenih i javnih površina i u nadležnosti je Sekretarijata za zaštitu životne sredine:

Podnošenjem zahteva za vađenje ili orezivanje stabala sugrađani se obraćaju nama, kao nadležnom organom. Izlaskom na teren kolege utvrđuju da li će se stablo vaditi ili korktivno orezivati. Vade se samo stabla koja su bolesna, koja znatno oštećuju objekte ili predstavljuju opasnost. 

Kada je u pitanju cvetno uređenje našeg grada, Miroslava Krnić najavljuje da će i ove godine sam centar grada ukrasiti i ulepšati lale:

Pre tri godine lale su se ponovo našle na Trgu. To se svidelo i našim sugrađanima, jer one i jesu pravi vesnici proleća. Očekujemo i ove godine lale u različitim bojama. 

error: Content is protected !!