Ministar Goran Trivan obišao Regionalni centar za upravljanje otpadom u Kikindi

Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan obišao je juče sa saradnicima Regionalni centar za upravljanje otpadom na teritoriji Kikinde. Nadležni organi sumnjaju da se na toj lokaciji, na deponiji i u njenoj okolini nalazi nezakonito odložen opasni otpad, zbog čega su otvorili istragu.

Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine

U okviru istrage biće utvrđeno da li je došlo do propusta i eventualne kontaminacije, što će pokazati uzorci nakon detaljnih analiza, od strane stručnih institucija, objasnio je ministar Trivan.

Da li postoji osnovanost sumnji, pokazaće istraga, a javnost će biti blagovremeno obaveštena o rezultatima analiza uzorkovanih materija iz otpada i zemljišta. Svaki deo Srbije mora biti proveren. Bavićemo se svim preduzećima koja se bave tretmanom opasnog otpada, kao što ćemo se baviti svim deponijama gde se odlaže otpad, kako bi znali šta se na njima dešava, kako se njima upravlja, a da bi sprečili eventualna zagađenja, i u tome neće biti izuzetaka – istakao je Trivan.

Ministar je dodao i da je veoma važno da preduzeća koja posluju sa opasnim otpadom, rade to na zakonit način i da će zakon biti striktno poštovan, bez obzira o kome se radi, velikoj ili maloj firmi.

Zdravlje nacije neposredno zavisi od stanja životne sredine, i zato je nedopustivo zagađivanje zemljišta, deponija, zagađivanje vode i bilo kakva degradacija životne sredine. Profit ni u kom slučaju ne može biti, i nije važniji od našeg zdravlja – naglasio je ministar.

IzvorMinistarstvo zaštite životne sredine

Proces istrage u Regionalnom centru za upravljanje otpadom u Kikindi

Ovlašćena državna tela su 3. jula 2018. započela proveru Regionalnog centra za upravljanje otpadom u Kikindi. To je bila druga inspekcija na dugoj listi inspekcija koje su sprovedene u ovom Centru za upravljanje otpadom.

Samo tokom 2018. godine sprovedeno je  5 inspekcijskih nadzora. Sve ove inspekcije iz 2018. kao i tokom 2017. godine  pokazale su da Regionalni centar za upravljanje otpadom u Kikindi posluje u skladu sa svim zakonskim propisima i zahtevima očuvanja životne sredine, i da ne zagađuje podzemne vode. Regionalni centar za upravljanje otpadom u Kikindi kao i FCC deponija u Lapovu su deponije u Srbiji izgrađene i rade prema propisima EU od samog početka. Državni sekretar i prethodni gradonačelnik Kikinde, Dr. Branislav Blažić opisuju Regionalni centar za upravljanje otpadom u Kikindi kao luksuzni mercedes – benc“ u poređenju sa deponijama u okolnim opštinama. Štaviše, on navodi „ da zbog načina na koji je izgrađena eliminiše se svaka mogućnost zagađenja podzemnih voda sa deponije, što je utvrđeno poslednjom inspekcijom.

U skladu sa informacijama koje je javni tužilac dao FCC 3. 7. 2018. godine, 40 uzoraka zemljišta je uzeto sa različitih mesta na Regionalnoj deponiji u Kikindi da bi se dokazalo da je deponovan štetan otpad. Analiza je još u toku.

Važno je napomenuti činjenicu da je javni tužilac naložio da analizu izvrši Institut u Vinči. Prema našim informacijama laboratorija u Vinči nije akreditovana da obezbedi analizu za određene parametre uzoraka. Takođe je pod znakom pitanja učešće naših konkurenata u procesu uzimanja uzoraka. Sa druge strane, FCC nije dobio dozvolu da uzme svoje sopstvene uzorke ili da analizu istih uzoraka uradi neka nezavisna i ovlašćena laboratorija iz Češke.

Pod znakom pitanja je takođe činjenica da su dva direktora FCC kompanije zatvorena samo na osnovu rezultata nezavršene inspekcije i opravdanje za to je mogući rizik da napuste zemlju.

Pošto je osnovni interes FCC usaglašenost sa zakonom, kompanija obezbeđuje svu potrebnu saradnju sa svim zvaničnim institucijama, kao što su policija i javno tužilaštvo. Pošto ceo proces istrage još traje, suviše je rano da se donose zaključci, FCC kompanija je i dalje ubeđena da će rezultati laboratorijske analize uzoraka kao i istraga potvrditi da kompanija poštuje sve važeće propise i zakone – navodi se u saopštenju kompanije FCC.

 

 

 

error: Content is protected !!