Ljuban Sredić, član Gradskog veća, gost četvrte emisije “Ami vas pita“

Gost četvrte emisije serijala “Ami vas pita“ bio je Ljuban Sredić, član Gradskog veća za poljoprivredu i mesne zajednice. On se, između ostalog, osvrnuo na nedavno usvojeni Program zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta grada Kikinde za 2020. godinu, a pričao je i o merama pomoći kikindskim poljoprivrednicima. Sredić je istakao da je pomenuti Program veoma važan s obzirom na to da se na osnovu njega stiču uslovi za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta kako stočarima po osnovu prava prečeg zakupa, tako i na licitaciji:

Ovaj program donosi se redovno već 14 godina i ima veoma važnu ulogu kao dokument jer su na osnovu njega počela ulaganja svake godine sistematski na uređenju i zaštiti poljoprivrednog zemljišta prvenstveno zavaljujući prihodima od zakupa, što znači da se ta sredstva koriste na način kako to gradska Skupština utvrdi. Program daje pregled površina zemljišta po klasama, kulturama, katastarskim opštinama, dok je u posebnom delu osvrt dat na poljoprivredno zemljište u državnoj svojini koje je predmet izdavanja u zakupkaže Sredić.

Kikinda trenutno ima oko 13.300 hektara u državnoj svojini. To nisu konačni podaci jer postupak restitucije još uvek traje. Restitucijom je do sada vraćeno više od 6.000 hektara državnog zemljišta, dok je potraživanje za još oko 1.000 hektara:

Mi smo na početku 2007. godine kada je počeo postupak izdavanja državnog zemljišta imali oko 20.000 hektara na raspolaganju, a sada oko 13.000. Prošle godine je na duži period od 10 ili 5 godina, izdato oko 5.000 hektara, na besplatno korišćenje dato je više od 200 hektara. Prema najnovijem usvojenom Programu, za stočare je na osnovu prava prečeg zakupa namenjeno oko 1.450 hektara, podneta su 52 zahteva, za beplatno korišćenje namenjeno je više od 100 hektara, što znači da je za ratare na licitaciji ostalo više od 4.000 hektara.

Lokalne samouprave u procesu izdavanja državnog zemljiša predstavljaju službe koje rade za resorno ministarstvo i za to imaju korist. Od zakupa državnog zemljišta Gradu Kikindi pripada 40 odsto sredstava dok ostatak od 60 odsto dele Ministarstvo, odnosno Republika i Pokrajina:

Mi smo ovim Programom planirali da ove godine od zakupa ostvarimo priliv od 93 miliona dinara, od resornih institucija očekujemo još dodatnih 7 miliona dinara, tako da će ukupna sredstva namenjena za zaštitu, uređenje i korišćenje poljoprivrednog zemljišta iznositi oko 100 miliona dinara. Najveći iznos namenjen je poljočuvarskoj službi, potom za odvodnjavanje i navodnjavanje zemljišta, održavanja postojeće kanalske mreže i kopanje novih kanala. Takođe je planirano podizanje vetrozaštitinih pojaseva, uređenje atarskih puteva, ispitivanje plodnosti i druge namene. Licitacija bi trebalo da se održi za dva meseca – podsetio je gost emisjie ’’Ami vas pita’’.

Više od 20 miliona dinara biće namenjeno za podršku poljoprivredi i ruralnom razvoju. Previđeno je 15 mera u vidu podsticaja i subvencija:

-Neke najvažnije mere su kopanje bunara za zalivanje sistemima kap po kap, potom ćemo pružiti podršku pčelarima za kupovinu opreme, zatim plaćanje kamate kod kratkoročnih kredita koji poljoprivrednici uzimaju kod banaka, osiguranje useva, refundiranje sredstava kod uklanjanja uginulih životinja, kao i nabavka priplodnih kvalitetnih grladodao je Sredić.

Javni pozivi za učešće, odnosno korišćenje mera pomoći objavljeni su u medijima, a intersovanje je prilično veliko. Poljoprivrednici su najviše zainteresovani za bušenje bunara, kao i za pčelarstvo. Javni poziv biće otvoren do kraja godine.

error: Content is protected !!