Letnja umetnička škola u Kikindi od 6. do 13. jula

Grad Kikinda, Kulturni centar, Centar za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“ i Univerzitet umetnosti u Beogradu potpisali su danas Memorandum o saradnji, kao završni korak neophodan u realizaciji Letnje umetničke škole, koja će u našem gradu biti organizovana od 6. do 13. jula. Škola će imati radionice keramike, likovnih umetnosti, muzike i drame, a okupiće 40 studenata umetničkih fakulteta iz Srbije, Kine, Poljske, Italije, Belgije, Slovenije i drugih zemalja. 

Potpisivanju Memoranduma su prisustvovali gradonačelnik Nikola Lukač, direktor CLPU Aleksandar Lipovan, direktor Kulturnog centra Marko Markovljev, prof. dr  Mirjana Nikolić, rektor Univerziteta umetnosti, dr umetnosti Vladimir Tatarević, prorektor i direktor Letnje umetničke škole, Anđela Ruso, saradnik za projekte u Kancelariji za međunarodnu saradnju i Marija Nikolić Radonjić, šef kabineta rektora. 

Kikinda će sigurno i ovoga puta biti dobar domaćin, a verujem da će se saradnja sa Univerzitetom umetnosti produbiti i nastaviti. Verujem da će studenti biti oduševljeni našim gradom, da će puni lepih utisaka otići iz Kikinde i poželeti da se vrate. Ovo je samo korak bliže ka nekim našim ciljevima, da ponudimo dodatne kulturne sadržaje i budemo na evropskoj i svetskoj umetničkoj mapi -rekao je gradonačelnik Lukač. 

Prof. dr  Mirjana Nikolić, rektor Univerziteta umetnosti, kaže da organizovanje Letnje škole u različitim gradovima značajno doprinosi internacionalizaciji i decentralizaciji kulture:

Želja nam je da pokažemo šta sve imamo u Srbiji, i da osim najvećih centara, imamo još dosta gradova koji mogu da ponude mnogo toga. Letnja škola će imati 40 polaznika, od kojih je skoro polovina iz inostranstva, i to iz Kine, Poljske, Italije, Belgije, Slovenije i drugih zemalja – rekla je prof. dr Nikolić. 

Mladi umetnici će imati priliku da budu u kontaktu sa lokalnom zajednicom i da ponesu lepa iskustva iz Srbije:

Ovo je veoma značajno za Kulturni centar, jer povećava vidljivost i kapacitet naše ustanove, a važno je i za celu Kikindu, jer će veliki broj studenata iz zemlje i inostranstva videti naš grad -rekao je Marko Markovljev, direktor Kulturnog centra. 

Direktor CLPU Aleksandar Lipovan, kaže da je Letnja umetnička škola značajna jer doprinosi sektoru kulture i obrazovanja, kao instrumentu na kojem grad može da gradi svoju kulturnu politiku:

Tera će biti domaćin studentima keramike Fakulteta umetnosti. U isto vreme će biti i Simpozijum, tako da će studenti prisustvovati i jednom od najznačajnijih događaja kada je u pitanju skulptura, što će biti dodatno iskustvo za njih – objasnio je Lipovan. 

 

error: Content is protected !!