Kristina Kovačević o zaštiti kože od sunca
Zaštita od sunca nam je neophodna, bez obzira na to koliko kako se i koliko sunčamo. Kristina Kovačević, specijalista farmacije, napominje da ukoliko neko ima taman ten od solarijuma ili krema za samopotamljivanje, mora da zna da koža time nije zaštićena. Taman ten od solarijuma obezbeđuje zaštitu kao preparat sa zaštitnim faktorom 4 do 5, što znači da su i dalje neophodni preparati sa odgovarajućim zaštitnim faktorom:
–Zaštitni faktor od sunca (SPF) nam pokazuje koliko će nas taj proizvod zaštititi od UVB zraka. Ovaj broj nam govori koliko duže možemo da ostanemo na suncu, pre nego što pocrvenimo. Na primer, ako osoba može da ostane 2 minuta nezaštićena na suncu pre nego što pocrveni, onda će sa kremom koja ima SPF 30 moći da ostane 60 minuta pre nego što pocrveni. U pitanju su naravno prosečne vrednosti i treba ih uzeti samo okvirno. Ukoliko preparat ima veći zaštitni faktor, moguće vreme sunčanja se produžava ali ne i proporcionalno – objašnjava Kovačević.
Kada je veličina SPF broja u pitanju, faktor 15 blokira oko 93% UVB zraka, faktor 30 oko 97%, a sa faktorom 50 + ona raste na 98%, tako da nema dokaza da je faktor 50 značajno efikasniji od nižih faktora.
Pored odgovarajućeg SPF, potrebno je da preparat sadrži širok spektar zaštite, odnosno da pored zaštite od UVB, pruža zaštitu i od dugih štetnih talasnih dužina zračenja, odnosno UVA koje imaju gotovo iste negativne efekte na kožu, ali se ispoljavaju sporije. Za potpunu zaštitu od sunca potrebno je koristiti preparate koji imaju odgovarjući SPF broj, ali i UVA zaštitni faktor:
–Korišćenje preparata bez UVA zaštite, bez obzira na visinu SPF broja, znatno uvećava opasnost od razvoja raka kože. UVA zračenje izaziva prevremeno starenje kože, a mnoge studije su pokazale da deluje direktno na genetski materijal ćelije, pa je zbog toga glavni promoter malignih procesa. Problem kod UVA zračenja je i taj što ove promene počinju da se razvijaju tek posle nekoliko godina. Takođe, UVA zraci su odgovorni za alergije na sunce, starenje kože i poremećaje pigmentacije.
Za postizanje efekta koji su navedeni na ambalaži proizvoda, neophodno je naneti odgovarajuću količinu preparata. To znači da su za prosečnu odraslu osobu, od 70 kilograma, potrebne dve supene kašike mleka za zaštitu od sunca za čitavo telo. Vrlo je važno da ne štedite prilikom nanošenja ovih preparata, ističe Kovačević:
–Prvo nanošenje treba da bude 20 do 30 minuta pre izlaska na sunce, jer je kremi potrebno minimum pola sata da deluje. Na nekim kremama piše da odmah deluju, ali je najbolje ne rizikovati i učiniti prema uputstvima. Nakon toga, kremu je potrebno naneti na svaka 2 sata, posebno nakon izlaska iz vode, brisanja peškirom ili nekih sportskih aktivnosti. Za kraj bih dodala da nam je svima potrebna dobra zaštita od sunca jer je to jedini način da se uživa na suncu na bezbedan način.