Kristina Kovačević o ovčijim boginjama i prirodnom tretmanu ožiljaka od varičela

Varičela, u narodu često poznata pod imenom ovčije boginje ili vodene kozice, je akutno, generalizovano virusno oboljenje koje se najčešće javlja kod dece mlađe od 9 godina. Često se javlja u ovom periodu godine, maju i junu mesecu, a nedavno je i u kikindskim vrtićima bila epidemija ovog oboljenja. Specijalista farmacije Kristina Kovačević kaže da se ovo oboljenje može javiti i kod odraslih, ali dosta ređe. Vreme inkubacije, odnosno period od kontakta do razvoja osipa traje oko dve do tri nedelje:

U 70 posto slučajeva osipu prethodi dan ili par dana tokom kojih se dete loše osećanja i ti dani su obično praćeni povišenom telesnom temperaturom i glavoboljom. Za varičeloznu ospu je karakteristično da izbija postepeno i u talasima, te da se karakteristike ospe postepeno menjaju. Na početku se javljaju crvene pege po koži koje su u ravni sa kožom, da bi postepeno promene postale ispunjene bistrom pa mutnom tečnošću, u stadijumu vezikule, a u psolednjem stadijumu se promene sasuše i na koži ostanu granularne kruste. S obzirom da se promene na koži javljaju u uzastopnim talasima, istovremeno se kod jednog pacijenta može primetiti više razvojnih oblika. Češće su lokalizovane na pokrivenim nego na otkrivenim delovima tela a mogu da se jave i na skalpu, visoko u pazušnim jamama, na sluzokožama usta, gornjeg dela respiratornog trakta i na konjunktivama. Najčešći broj promena kod jednog obolelog je između 250 i 500, a jako retko se sreću slučajevi sa svega nekoliko promena – objašnjava Kovačević. 

Varičela je jedno od najzaraznijih oboljenj,a posebno u ranim fazama erupcije, kako zbog načina širenja tako i karakteristika virusa koji je izaziva. S obzirom da je toliko zarazno, malo je odraslih osoba koje nisu imale boginje, a mnogi koji su ih preležali imaju podsetnik, u vidu ožiljaka. Naša sagovornica napominje da je efikasnost u lečenju ožiljaka veća što se ranije počne sa tretmanom, kao i da je potrebno strpljenje i da se rezultati ne mogu očekivati odmah: 

Ulje semena šipka ima veliku terapeutsku vrednost zbog svog antioksidativnog dejstva i fitohemijskog sastava, koji uključuje vitamin C i masne kiseline. Rezultati dosadašnjih istraživanja su pokazali da ulje šipka značajno podstiče zarastanje rana i efikasno poboljšava ožiljke. Istraživanja sugerišu da nanošenje ulja od šipka na nedavni ožiljak dva puta dnevno tokom 12 nedelja može poboljšati konačni izgled kože. Za prirodni tretman ožiljaka koristi se i retinol i glikolna kiselina. Retinoična kiselina podstiče proizvodnju kolagena, poboljšava ožiljke od akni i smanjuje postinflamatornu hiperpigmentaciju, dok je glikolna kiselina poznata po svojim keratolitičkim svojstvima i sposobnosti da smanji atrofične ožiljke od akni. U studiji koja se bavila ispitivanjem kombinovanog efekta retinola i glikolne kiseline na ožiljke od akni, istraživači su primetili da je više od 90 procenata učesnika videlo poboljšanja nakon 12 nedelja upotrebe. Kako bi rezultati bili očekivani neophodno je nanesiti kremu sa retinolom na ožiljak svake noći pre spavanja kako bi se stimulisao kolagen u oblasti u kojoj ozbiljno nedostaje, a ukoliko je to pacijentu previše naporno kreme se mogu nanositi i svako drugo veče – kaže Kovačević. 

error: Content is protected !!