Kikinđani obeležili praznik – Dan primirja u Prvom svetskom ratu
Na Spomenik borcima u Velikom ratu na Železničkom groblju u Kikindi, polaganjem venaca, obeležen je državni praznik, Dan primirja u Prvom svetskom ratu.
Vence su položili predstavnici Saveza potomaka ratnika Srbije 1912-1920. iz Kikinde i Sente, Srpskih ratnih veterana Kikinde i kikindskog SUBNOR-a.
-Mi smo ovaj praznik po školama obeležavali, ali na znatno skromniji način. Tačnije, nastavnici istorije imali su zadatak da naprave jednu kratku retrospektivnu Prvog svetskog rata, kako bi se iz tog Velikog rata izvukla pouka. Tako je i ovde, čini mi se, vodeći računa i o poraženoj strani, pronađeno srednje rešenje. Neko je rekao da ovo ne bi trebalo nazvati Danom pobede, nego da se doda još jedan važan epitet i da se nazove Dan veličanstvene pobede. Na današnji dan, 11. novembra, u 11 sati, u francuskom gradu Kompjenj, u jednom vagonu, sa ciljem da se nemačka vrhovna komanda ponizi, poptisano je primirje. Neko je drugačije razmišljao kada se radilo o ujedinjenoj Evropi, tako da je trebalo pronaći srednje rešenje. O teškoćama srpskog naroda i srpske vojske u Prvom svetskom ratu govorićemo 20. novembra kada budemo obeležavali Dan oslobođenja Kikinde u Prvom svetskom ratu – istakao je profesor istorije, Lazar Demić.
Za simbol državnog praznika uzet je cvet Natalijina ramonda, takozvana biljka feniks, u znak sećanja na stradanja koje je Srbija podnela, a zatim se ponovo uspostavila kao država. Srbija je najduže učestvovala u tom ratu i u odnosu na broj stanovnika podnela je najveće žrtve i civilne i vojne. To je najveći rat u kom je Srbija učestvovala i u njemu je odnela najveću pobedu u istoriji, odnosno u Kolubarskoj bici protiv austrougarske vojske 1914. godine. Posle četvorogodišnjeg rata, najvećeg dotad u istoriji, tog dana 1918. u 11 sati potpisano je primirje. Kao Centralne sile borile su se Nemačka i Austrougarska, a na drugoj strani, sile Antante – Rusija, Francuska i Velika Britanija. Sporazumom iz Kompjenja je dogovoren prekid vatre, povlačenje nemačkih trupa, razmena zarobljenika, kao i sporazum o ratnoj odšteti i uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica. Rat, koji je trajao od 1914. godine, formalno je okončan Versajskim mirom 28. juna 1919.