Kikinda primer dobre prakse u zbrinjavanju socijalno ugroženih građana

U Gradskoj upravi Kikinda održan je sastanak na temu smeštaja korisnika usluga ustanova socijalne zaštite u kovid krizi. Cilj sastanka bio je da se pronađu najbolja rešenja kojim bi se zbrinuli svi oni kojima je pomoć u ovim trenucima najpotrebnija. Centar za socijalni rad ima vodeću ulogu u rešavanju ovog problema, tako da je neophodno promeniti neke zastarele odluke kako bi mladi, ali i stari korisnici lakše dolazili do smeštaja. U vreme kovid krize smeštaj socijalno ugroženih postao je dodatan problem:

-Tokom pandemije, ustanove koje se bave zbrinjavanjem korisnika, a najčešće se radi o osobama sa posebnim potrebama, moraju otvoriti posebne prostorije koje bi bile namenjene isključivo korisnicima sve dok traje kovid kriza ili dok ne budu bili spremni da se priključe sistemu i da se nađu u ustanovama u kojima je sada zbog epidemiološke situacije ulazak vrlo težak – rekao je direktor Centra za socijalni rad, Radislav Ivetić.

Smeštaj korisnika ustanova socijalne zaštite jedna je od najvažnijih tema ne samo tokom pandemije, već i kada se život vrati u normalu. Tim povodom je na sastanku u Kikindi bio prisutan i pokrajinski ombudsman, prof. dr Zoran Pavlović, koji je istakao da bi sve bilo u redu da postoji sistemsko rešenje, ali da još uvek ne postoji i da se radi o individualnim slučajevima:

-Bez prisustva socijalnih ustanova, Gradske uprave i drugih institucija, nećemo moći da ih u potpunosti zaštitimo. Pohvalio bih dobar primer prakse koji imamo u Kikindi gde se zajedničkim radom od gradonačelnika, službi socijalne zaštite, načelnika okruga u saradnji sa svim relevantnim institucijama pokazalo kako se taj smeštaj može organizovati. Još uvek se radi o pojedinačnim slučajevima, a mi težimo ka tome da to bude sistemski rešeno. Dok ne bude rešeno, Kikinda može da posluži drugima kao primerdobre prakse – dodao je pokrajinski ombudsman.

U proteklom periodu rešeni su najveći problemi pojedinačnih slučajeva zbrinjavanja na području Kikinde, tako da su oni kojima je pomoć bila najpotrebnija, smešteni i zbrinuti. Sve se odvijalo u saradnji Grada Kikinde sa pokrajinskim institucijama i pokrajinskim ombudsmanom:

-Cilj ovog sastanka, ali i apel koji ćemo istaći i poslati zajednički ka republičkim i pokrajinskim institucijama jeste da se započne sistemsko rešenje odnosno smeštaj osoba kojima je to najpotrebnije, privremeni smeštaj, ali i konačna rešenja svim osobama kojima je ova vrsta nege i potrebna – dodao je gradonačelnik Lukač.

Pojava koronavirusa u zemlji otežava rad svim institucijama socijalnog zbrinjavanja  od početka godine u svim severnobanatskim mestima:

Do dobijanja licence, novo prihvatilšte Gerontološkog centra u Kikindi ne može da bude otvoreno, tako da se nadam da ćemo uskoro rešiti i to pitanje i da ćemo dobiti sigurnu kuću i da konačno jedan od najvećih problema koji imamo u ovoj oblasti bude rešen, ne samo u Kikindi već i u čitavom Severnobanatskom okrugu – istakao je načelnik Severnobanatskog okruga, Milivoj Linjački.

Na sastanku je još jednom istaknuto da veliku ulogu u rešavanju problema zbrinjavanja socijalno ugroženih građana imaju republičke institucije i da se nadaju da će što skorijim otvaranjem prihvatilišta jedan veliki problem biti rešen u oblasti socijalne zaštite.

error: Content is protected !!