„Indonezija u Gimnaziji“: Ifal vršnjacima predstavio svoju daleku zemlju
U okviru Nedelje sećanja i zajedništva, danas je u Gimnaziji „Dušan Vasiljev“ organizovana aktivnost pod nazivom „Indonezija u Gimnaziji“, sa ciljem razvijanja tolerancije, zajedništva, empatije i razumevanja drugih i drugačijih. Od septembra prošle godine, u okviru razmene učenika preko projekta Interkultura, u našem gradu boravi Muhamed Darinafaldi iz Indonezije, koji je svoju daleku zemlju predstavio svojim vršnjacima. Ifal, kako voli da ga zovu, dolazi iz velikog grada Surabaja i kaže da mu se dopada Srbija:
–Porodica koja je moj domaćin dok boravim ovde živi u Nakovu i jako mi je lepo sa njima. Ovde sam već skoro osam meseci i mnogo mi se sviđaju Kikinda i Srbija, posebno hrana. Najviše volim pite, burek i sarmu – rekao je Ifal.
Kako je objasnila Danijela Mandić Putić, profesor srpskog jezika i književnosti u Gimnaziji, projekat „Indonezija u Gimnaziji“ je započet na inicijativu učenika, a podrazumevao je detaljno istraživanje o Indoneziji:
–Ifal je odabrao ono što na najbolji način predstavlja njegovu zemlju, a učenici su istražujući te teme i dolazeći do informacija, uspeli da realizuju projekat. Predstavljena su ostrva Indonezije, biljni i životinjski svet, vulkani, pozorište senki, mitologija, hramovi, muzika i hrana – rekla je Mandić Putić.
U sklopu obeležavanja Nedelje sećanja i zajedništva, osim ovog projekta, gimnazijalci su pokrenuli i humanitarnu akciju:
–Sakupljali su garderobu, školski pribor i igračke za Dečje selo u Sremskoj Kamenici. Poklone ćemo im uručiti sutra, kada ćemo i potpisati Sporazum o saradnji -dodala je Mirjana Dražić, direktorica Gimnazije „Dušan Vasiljev“.
Događaju je prisustvovala i Valentina Mickovski, članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje, koja je pohvalila inicijativu gimnazijalaca da gost iz daleke Indonezije predstavi svoju zemlju Kikinđanima:
–Zaista je impresivno i za svaku pohvalu, što je jedan mladić došao u veoma daleku i nepoznatu zemlju, kako bi naučio nov jezik i upoznao novu kulturu i ljude. Verujem da će on biti inspiracija svojim prijateljima iz Indonezije, ali i vršnjacima odavde, da i oni učine isto. Ponosna sam i na naše gimnazijalce, koji su želeli da nauče sve o tradiciji, veri i običajima Indonezije, jer je ta otvorenost prema drugim kulturama zaista jako važna – istakla je Mickovski.
Putem projekta Interkultura ostvareno je desetak individualnih poseta kikindskih đaka stranim zemljama, dok je oko 30 učenika iz drugih država na kratko živelo u Kikindi. U planu je da se ponovo ostvari i razmena odeljenja.