„Gusle“ uspešno realizovale FENOK i Etno-kamp

Akademsko društvo za negovanje muzike „Gusle“, uprkos nedostatku finansijskih sredstava, krajem jula uspešno je realizovalo dve tradiconalne manifestacije – Festival narodnih orkestara i Etno-kamp.

Sa veoma skromnim sredstvima, uz veliku pomoć Gradske uprave, „Gusle“ su po šesnaesti put ove godine organizovale Festival koji je okupio dvanaest orkestara iz Srbije i inostarnstva, i Etno-kamp, jedinstvenu manifestaciju u regionu u okviru koje su eminenti stručnjaci iz oblasti etnomuzikologije održali predavanja i radionice za srednjoškolce i studente.

Zoran Petrović, direktor ADZNM „Gusle“, kaže da su organizatori Festivala veoma zadovoljni posetom publike koja je u okviru četiri koncertne večeri imala priliku da čuje šarolik i kvalitetan program.

Ove godine smo imali i žanr koji nije ranije bio zastupljen na FENOK-u, i tako smo pokazali da ovo nije festival samo narodnih nego orkestara uopšte. Nakon tehnološke revolucije devedesetih godina orkestarska muzika je u krizi u celom svetu, ali čini mi se da se vreme polako menja i da se ponovo vraćamo živim izvođačima i kvalitetnom izvođenju muzike – rekao je Petrović.

Direktor „Gusala“ istakao je da bi sa veoma malim dodatkom finansijskih sredstava ovaj festival mogao da traje mnogo duže, da se proširi na više lokacija u gradu i da FENOK pretvori u još veći događaj.

Etno-kamp je i ove godine bio involviran u Festival narodnih orkestara, na kojem je učestvovala i pevačka grupa kampa. Ova jednistvena manifestacija u regionu okupila je i ove godine priznate stručnjake iz oblasti etnomuzikologije i etnokoreologije, koji su držali predavanja i radionice za dvadesetak učenika muzičkih škola, kao i studenata muzičkih akademija.

Ova manifestacija se održava tokom cele godine, jer istraživači od januara do decembra obilaze sela i sakupljaju podatke, a istraživački deo se intenzivira tokom sedam dana trajanja Etno-kampa kada dolaze studenti iz Beograda, Novog Sada i Banjaluke. U okviru ovih istraživanja prikupi se veliki broj podataka, i onda se taj materijal obrađuje, sređuje i prilaže u već veliku arhivu „Gusala“ – kaže Magdalena Popov, umetnički rukovodilac.

Arhiva „Gusala“ na ovaj način postaje najveća biblioteka prikupljene građe vezane za Severnobanatski okrug, a prikupljeni materijal dalje se prezentuje na brojnim seminarima širom zemlje i u celom regionu.

 

error: Content is protected !!